برنامه پیشگیری و کنترل  آسم و COPD

 

در حال حاضر ۷ مورد از ۱۰ مورد بیماری‌های تهدید کننده حیات در جهان، بیماری‌های غیر واگیر هستند که بیماری‌های مزمن تنفسی نیز در این دسته قرار می‌گیرند. بیماری‌های مزمن تنفسی، شامل بیماری‌های مزمن راه‌های هوایی و سایر ساختارهای ریه است. برخی از شایع‌ترین این بیماری‌ها، آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)، آلرژی‌های تنفسی، بیماری‌های ریوی مربوط به شغل و فشار خون ریوی است. مصرف دخانیات، آلودگی هوای داخل خانه، آلودگی هوای بیرون از خانه، مواد آلرژی‌زا، خطرات و آسیب‌پذیری‌های شغلی از مهم‌ترین عوامل خطر بیماری‌های مزمن تنفسی هستند. صدها میلیون نفر از جمعیت جهان از بیماری‌های مزمن تنفسی رنج می‌برند. مطابق آمار سازمان بهداشت جهانی، هم‌اکنون ۳۰۰ میلیون نفر به آسم مبتلا هستند و ۲۱۰ میلیون نفر بیماری انسداد مزمن ریوی دارند، میلیون‌ها نفر نیز به رینیت آلرژیک مبتلا هستند و در تعداد زیادی نیز سایر بیماری‌های کمتر شناخته شده تنفسی مشاهده می‌شود.

پیش ­بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ میلادی COPD به سومین عامل مرگ و میر در جهان بعد از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها تبدیل گردد. روی هم رفته، COPD و آسم ۲/۴درصد کل ناتوانی و مرگ زودرس ناشی از بیماری‌ها را در جمعیت ایران تشکیل می‌دهند.

آسم، شایع‌ترین بیماری مزمن در کودکان است. در عین حال بیشتر مرگ ‌و میر ناشی از آسم و ۹۰ درصد مرگ و میر ناشی از COPD در کشورهای با درآمد پایین و متوسط روی می‌دهد. علاوه بر هزینه­های غیر مستقیم بیماری‌های مزمن تنفسی، هزینه­های مستقیم یا به عبارت دیگر هزینه­های بستری و دارو نیز از اهمیت فوق‌العاده­ای برخوردار هستند. پرداخت هزینه روزانه بستری در ICU و بخش‌های بیمارستانی و هزینه داروها توسط اکثر خانواده‌ها دشوار می‌باشد. پیش­بینی می‌شود در صورت عدم انجام مداخلات لازم برای کاهش عوامل خطر COPD- به ویژه، مواجهه با دود دخانیات- مرگ ‌و میر ناشی از این بیماری در طول ده سال آینده، بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد.

 


هدف کلی :

- پیشگیری و کنترل آسم و  کاهش عوارض ناشی از آن

 

اهداف اختصاصی :

- شناسایی و تشخیص صحیح بیماران مبتلا

- درمان مناسب بیماران

- پیگیری و مراقبت بیماران

- آموزش و توانمند سازی بیماران جهت خود مراقبتی

- آموزش افراد در معرض خطر

 

قوانین، مقررات و دستورالعمل های برنامه پیشگیری و کنترل  آسم و COPD  

 

ردیف عنوان دانلود/لینک
1 آئین نامه ها و دستورالعمل ها awt image
2 الگوریتم ها و فرآیندها به زودی بارگزاری خواهد شد

 

درباره ی برنامه پیشگیری و کنترل  آسم و COPD  بیش تر بدانیم 
 

ردیف عنوان دانلود/لینک
۱ رسانه های آموزشی برنامه پیشگیری و کنترل آسم و COPD awt image
۲ لیست مراکز ارائه خدمت برنامه پیشگیری و کنترل آسم و COPD به زودی بارگزاری خواهد شدTemplate settings