آزمایشگاه کووید-19

 

 

آزمایشگاه تشخیص مولکولی  Covid-19، به درخواست وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و با دستور ریاست محترم دانشگاه وقت (جناب آقای دکتر جلیل کوهپایه زاده)، در اسفند 1398 بدنبال پاندمی کووید-19 و با پیگیری های معاون بهداشت وقت (جناب آقای دکتر بابک عشرتی) و پیگیرهای مداوم سرکار خانم دکتر طاهره دنیوی مسئول امور آزمایشگاه های معاونت بهداشتی و تلاش های دلسوزانه سرکار خانم دکتر فرح بخارائی سلیم مسئول فنی آزمایشگاه مربوطه و همکاری صادقانه جناب آقای دکتر سیدجلال کیانی و پس از تهیه ی ساختمان مناسب، وسایل مورد نیاز آزمایشگاه توسط معاونت بهداشت تهیه شد و آزمایش تشخیص مولکولی عفونت با Covid-19 و با همکاری آزمایشگاه کشوری انستیتو پاستور ایران راه اندازی شد و تاییدیه انجام آزمایش تشخیص مولکولی کرونا را از آزمایشگاه مرجع سلامت دریافت نمود و شروع به خدمت رسانی کرد.

قابل ذکر است که این آزمایشگاه بر اساس چارت سازمانی، مستقیما زیر نظر معاونت بهداشت و امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی ایران می باشد و در زمینه انجام آزمایشات تشخیص عفونت کرونا با روش مولکولی و مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط آزمایشکاه مرجع سلامت فعالیت می کند.

تاریخچه شناسائی ویروس SARS-CoV-2

در ماه دسامبر سال 2019، سازمان بهداشت جهانی گزارش هایی مبنی برشیوع نوعی ذات الریه (پنومونی) در شهر ووهان چین دریافت کرد. درآغاز ژانویه سال 2020 گزارش هایی مبنی بر شیوع موارد مشابه در ژاپن،کره جنوبی و تایلند نیز دریافت شد. ویروس عامل بیماری در هفتم ژانویه سال 2020 شناسایی و بلافاصله در دوازدهم ژانویه نقشه ژنتیکی آن انتشار یافت. سازمان بهداشت جهانی متعاقب مشاهده موارد بیماری در یک کشتی تفریحی ژاپنی، پیست های اسکی در ایتالیا و استرالیا, عبادتگاهی مذهبی در کره جنوبی و شهر مذهبی قم در ایران به تاریخ 11 مارس سال 2020 (21 اسفند 1398)  بیماری را به عنوان پاندمی اعلام کرد. طبق سایت رسمی اطلاع رسانی بیماری ها، سازمان بهداشت جهانی این بیماری را به نام COVID-19 و عامل آن را با نام SARS-CoV-2 نامگذاری نمود.

 

در این راستا، آزمایشگاه تشخیص مولکولی کرونا در ابتدای فعالیت، نمونه های تمامی بیمارستان های وابسته به دانشگاه و همچنین بیمارستان های خصوصی زیر نظر دانشگاه و همچنین مراکز بهداشتی وابسته به معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران را دریافت می کرد و تمامی آنها را از نظر حضور عفونت با ویروس Covid-19 آزمایش می کرد. ولی هم اکنون با خودکفائی بیمارستان ها در انجام این آزمایش، فقط نمونه های مراکز مرتبط به معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران (واقع در مرکز بهداشت غرب، مرکز بهداشت شمال غرب، مرکز خورشید، رباط کریم، بهارستان، ملارد، شهر قدس و شهریار) را دریافت کرده و آزمایش می کند.

              

 

قوانین، مقررات و دستورالعمل های آزمایشگاه کووید-19 

 

ردیف عنوان دانلود/لینک
1 آئین نامه ها و دستورالعمل ها awt image
2 دستورالعمل رد و پذیرش نمونه کووید-19
awt image

 

 

 

آشنایی با پرسنل آزمایشگاه کووید-19:

 

Template settings