معاونت بهداشتی- اخبار مهم
افتتاح مراکز خدمات جامع سلامت سیدالشهدا (ع)، مشاوره ژنتیک اجتماعی و کلینیک دیابت توسط استاندار تهران

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۶/۷ | 

استاندار تهران، مراکز خدمات جامع سلامت سیدالشهدا (ع)، مشاوره ژنتیک اجتماعی و کلینیک دیابت گلستان در شهرستان بهارستان را، پنج شنبه هفتم شهریور افتتاح کرد.
 
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بهارستان: آئین افتتاحیه مرکز خدمات جامع سلامت سیدالشهدا (ع)، مرکز مشاوره ژنتیک اجتماعی و کلینیک دیابت شهرستان بهارستان؛ پنج شنبه 7 شهریور، با حضور دکتر محسنی بندپی استاندار تهران، خانجانی فرماندار بهارستان، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا نورپور امام جمعه گلستان، دکتر علیرضا بحرالعلوم؛ معاون اجرایی معاونت بهداشت دانشگاه، دکتر دانوش دمیریان؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان و جمعی از مسؤلین برگزار شد.
 
دکتر دمیریان با تبریک هفته دولت، از کلیه مسئولین شهرستانی و دانشگاه علوم پزشکی ایران و پرسنل شبکه بهداشت که در ساخت و تجهیز و بهره برداری از این پروژه ها همکاری داشته اند، تشکر و قدردانی کرد.
 
مدیر شبکه بهداشت و درمان بهارستان، ضمن ارائه گزارش مختصری از برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت در شهرستان بهارستان گفت: برنامه ژنتیک اجتماعی به صورت ادغام یافته در بستر خدمات سلامت کشور شامل  مجموعه خدماتی است که از طریق بکارگیری دانش و فنآوری ژنتیک در کنترل و پیشگیری بیماریها است. بیماری های ارثی فامیلی شایع و مهم کودکان و بزرگسالان حیطه های اصلی فعالیت برنامه ژنتیک اجتماعی می باشد که با هدف پیشگیری از بروز و کاهش معلولیتهای ناشی از بیماریهای ژنتیک شایع و مهم کودکان و بزرگسالان در ایران اجرا میشود.
هدف برنامه ژنتیک اجتماعی ارائه خدمات ژنتیک ادغام یافته هنگام ازدواج، غربالگری تالاسمی - سیکل سل و غربالگری ژنتیکی است. غربالگری ژنتیکی برای بیماریهای متابولیک ارثی، خون ریزی دهنده ارثی، هموفیلی، ناهنجاریهای مادرزادی نقص لوله عصبی، بیماری های کروموزومی سندرم داون، دیستروفی های عصب - عضلانی دوشن و بکر، نقص ایمنی ارثی،  ناشنوایی و کاهش شنوایی ارثی، نابینایی و کاهش بینایی ارثی و بیماریهای بزرگسالی ارثی فامیلی، سرطانهای ارثی فامیلی کولون و برست،  بیماریهای قلبی- عروقی زودرس ارثی فامیلی انجام می شود.
 
کلینیک دیابت شهرستان، بعد از تأکید دکتر جلیل کوهپایه زاده؛ رئیس دانشگاه در سفر یک روزه به بهارستان، پیگری شد. این کلینیک نیز با هدف شناسایی، درمان و پیگیری بیماران در مرکز خدمات جامع سلامت سیدالشهداء (ع)  شروع به کار کرد .
 
در ادامه  فرماندار از زحمات دکتر دمیریان و پرسنل شبکه بهداشت، مسئولین دانشگاه علوم پزشکی ایران در ساخت و راه اندازی این پروژه تشکر و قدردانی کرد.
 
گفتنی است، پوش خبری مراسم توسط برنامه در شهر انجام شد.
 
توضیح اینکه، مرکز خدمات جامع سلامت سیدالشهدا(ع) و مرکز مشاوره ژنتیک اجتماعی و کلینیک دیابت در شهرستان بهارستان، جاده ساوه، خ اصلی گلستان فلکه دوم واقع شده است. این مرکز با زیر بنا 1000 مترمربع در یک طبقه در سال 1369 احداث و در سال 96 ضلع جنوبی ساخته شد و به مجموعه اضافه شد و ضلع شمالی در سال 98 بهسازی و به بهره برداری رسید.
فعالیت مرکز خدمات جامع سلامت  با بخشهای دیابت، مرکز مشاوره ژنتیک اجتماعی، آزمایشگاه طبی، دندانپزشکی، مراقبین سلامت شامل خدمات مادر و کودک و سالمندان و میانسالان، بهداشت سلامت و محیط کار، پزشک، کلاس مشاوره ازدواج، مشاوره تغذیه و روان در حال خدمت رسانی به مردم شریف گلستان و حومه می باشد.
نشانی مطلب در وبگاه معاونت بهداشتی:
http://iums.ac.ir/find.php?item=27.30811.88753.fa
برگشت به اصل مطلب