دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
 • مطالب آموزشی حوزه سلامت
 • نشانی مراکز و پایگاه های سلامت تحت پوشش
 • راهنمای بالینی مبتنی بر شواهد
 • سامانه های مرتبط
 • راهنمای مراجعین

اقدامات پیشگیرانه معاونت بهداشت در راستای مقابله با کرونا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ | 

سرپرست معاونت اجرایی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران به شرح اقدامات انجام شده در مقابله با ویروس کرونا پرداخت.

روابط عمومی معاونت بهداشت: دکتر آموزنده ؛ سرپرست معاون اجرایی معاونت بهداشت دانشگاه عنوان کرد: معاونت بهداشت از ابتدای اعلام عمومی شیوع کرونا فعالیت های خود را به صورت گسترده با تشکیل ستاد مبارزه با کرونا به ریاست معاون بهداشت دانشگاه در ستاد و شبکه ها و مراکز تحت پوشش حوزه دانشگاه ایران تشکیل داد و با توجه به دستورالعمل های وزارت بهداشت اقدامات درون و برون بخشی خود را در این خصوص انجام داد.

وی بیان کرد: در کشور برای اولین بار راه اندازی مراکز 16 ساعته خدمت رسانی به مردم عزیزدر معاونت بهداشت انجام شد و از علاقمندان  جهت همکاری در بحث بیماری کرونا دعوت به عمل آمد،  همچنین راه اندازی آزمایشگاه رفرانس تشخیص تخصصی کرونا  که در بین معاونت های بهداشت دانشگاه های کشور، دانشگاه  علوم پزشکی ایران تنها دانشگاه ارائه کننده این خدمت است .

دکتر آموزنده اظهار داشت: از اهم اقدامات انجام شده می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
آموزش لازم در رابطه با ویروس کرونا برای پرسنل بهداشت و درمان، پزشکان، کارشناسان و عموم مردم
 نمونه گیری مرتب و روزانه از مبتلایان و افراد مشکوک به کرونا و پیگیری به صورت تلفنی.
همچنین هماهنگی با مراکز و شبکه ها جهت تشکیل کمیته کرونا ویروس جدید و ارسال آخرین دستورالعمل ها و آموزش ها و پیگیری مداوم و گزارش گیری روزانه از اقدامات همکاران در تمامی سطوح.
آموزش به فرماندگان بسیج، مدیران و پرسنل سازمان بازرسی کل کشور و مسئولین و کارکنان آموزش و پرورش شهر و استان تهران که این آموزش ها به صور آبشاری انتقال داده شد.
پیگیری روزانه و تلفنی از مبتلایان و خانواده های این عزیزان به همراه راهنمایی، آموزش و مشاوره روانشناسان برای کنترل استرس.
نظارت بر عملیات بهداشتی و گندزدایی و انتقال اجساد از بیمارستان ها به آرامستان ها، عملیات برخورد با عرضه قلیان در قهوه خانه ها ، نظارت بهداشتی بر نانوایی ها، قنادی ها و آرایشگاه ها، نظارت بر گندزدایی اماکن عمومی، جمعی و اجتماعات انسانی، و یکی از اقدامات منحصر به فرد  معاونت بهداشت دانشگاه جلب مشارکت بخش خصوصی و اعطای مجوز موقت انجام عملیات گندزدایی و خدمات ضدعفونی به شرکت های خدمات مبارزه با حشرات و جانوران موذی در اماکن عمومی و خانگی و خرید دستگاه ضدعفونی محیط و استریل کننده سطوح برای مراکز تحت پوشش بود.
طراحی، تهیه و توزیع رسانه های آموزشی مکتوب ، مصور و مدیا  و بارگزاری این آموزش ها از طریق بیلبورد، پوستر، تراکت، تلوزیون های شهری، شبکه های مجازی و سایر راه های اطلاع رسانی عمومی برای همکاران، سازمان ها و عموم مردم قرار داد.
ارسال دستورالعمل بسیج  آموزشی و اطلاع‌رسانی کرونا ویروس، آموزش سفیران، آموزش درون بخش و برون بخش شامل کلیه ادرات، سازمان ها، موسسات، دانشگاه ها، کارخانه ها، مدارس، مساجد، حوزه های علمیه، شورایاری ها- شوراهای شهری، شهرداری ها، پادگان ها، نیروی انتظامی، دادسراها، مجموعه های ورزشی، مدارس، مراکز خرید، بیمارستان ها، مترو و...
 
سرپرست معاون اجرایی معاونت بهداشت دانشگاه ایران تصریح کرد: یکی از اقدامات ممتاز در کشور تدوین "پروتکل پی گیری بیمارمبتلا به کرونا و اطرافیان وی " بود که با توجهات رئیس دانشگاه در دستور کار قرار گرفت. همچنین ضبط برنامه مجازی توسط آموزش مجازی معاونت آموزشی دانشگاه و گروه سلامت در بلایا با عنوان "روش‌های انتقال پیام آموزشی دربحران ها و بلایا با تمرکز بر ویروس کروناویروس" با همکاری کارگروه آموزش و پژوهش پدافند غیر عامل.

لازم به ذکر است جلسات آموزشی آشنایی با ویروس و راههای مقابله با آن در 7 شبکه و مراکز بهداشتی خود برای هزار نفر کارشناس بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع تحت پوشش برگزار شد

دکتر آموزنده خاطرنشان کرد: از زمان شیوع بیماری در ایران، بازدید های منظم روزانه توسط بازرسان بهداشت حرفه ای از صنایع و کارگاههای تحت با هدف آموزش کارفرمایان و توزیع پفلت های مربوطه درخصوص راههای مقابله با شیوع بیماری و نظارت بر اقدامات انجام شده توسط کارفرمایان که تاکنون بالغ بر 6 هزار بازرسی می باشد، انجام گرفته و همچنان ادامه دارد. همچنین بازدید از جایگاههای پسماند و مکاتبه با شهرداری های مناطق تحت پوشش جهت حفظ سلامت کارکنان پسماند و نیز بازدید از جایگاههای سوخت (پمپ بنزین) و نظارت بر اقدامات انجام شده توسط مسئولین آنها بطور روزانه انجام و گزارش می شود.

 اقدامات ذیل در حال انجام است:
 1. اعطای مرخصی به 2هزار نفر از کارگران پرخطر در مواجهه با ویروس در کارخانه ایران خوردو در روزهای اول اعلام شیوع بیماری همراه با حقوق و مزایا
 2. از روز اول تب سنجی روزانه از کارگران در هنگام ورود به کارخانه
 3. تعبیه حوضچه ضدعفونی آب و کلر در ورودی کارخانه برای ضدعفونی کف کفش های کارگران (در این حوضچه های کم عمق اسفنج قرار داده شده و بطور مرتب آب و کلر آن تعویض می شود)
 4. تغییر سیستم ثبت اثر انگشت به سیستم چشمی
 5. توزیع ماسک و دستکش در بین کارگران
 6. توزیع محلول / ژل ضدعفونی دست جیبی در بین کارگران
 7. ضدعفونی روزانه ورودی ها، درب ها، رستوران ها، سرویس های بهداشتی، رختکن ها و ...
 8. الزام نصب هندراب در صنایع 
 
وی افزود: مدیریت سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت نیز با توجه به اهمیت وضعیت نوزادان، مادران باردار، سالمندان اقدامات خود را به صورت جدی با مشارکت سازمان های دیگر انجام دادند که  برخی از این اقدامات اشاره می کنم، لغو آموزش های تجمعی و اطلاع رسانی از طریق مکاتبات و ارسال بسته های آموزش مجازی 
پیگیری روزانه و لحظه ای  وضعیت مادران باردار بویژه موارد مشکوک و مثبت گزارش شده از بیمارستان.
آموزش آبشاری مادران باردار در فضای مجازی از طریق مراقبین سلامت.
مکاتبه و هماهنگی تلفنی با سازمان بهزیستی استان تهران بمنظور پیگیری و اطمینان از فراهم محیطی امن جهت گروه آسیب پذیر سالمندان و سایر گروه های پر خطر تحت پوشش در مراکز نگهداری و تجمع سالمندان.
 محدودیت مراقبت های کودکان در زمان های واکسیناسیون و ویزیت اول نوزادان.
 
دکتر آموزنده ابراز داشت: در انتها باید از تمام زحمتکشان بهداشت و درمان و تمامی همکاران دانشگاه علوم پزشکی ایران به خصوص همکاران خودم در معاونت بهداشت که بی وقفه با تمام وجود در حال خدمت رسانی به مردم عزیزمان هستند تشکر کنم و از خداوند منان طلب سلامتی برای همه را داشته باشم.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 74 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر