دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • واکسیناسیون مادران باردار
  • مطالب آموزشی حوزه سلامت
  • نشانی مراکز و پایگاه های سلامت تحت پوشش
  • راهنمای بالینی مبتنی بر شواهد
  • سامانه های مرتبط
  • راهنمای مراجعین

برگزاری جلسه استانی مجازی اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان (ایران اکو) و مکمل یاری

 | تاریخ ارسال: 1400/6/9 | 

 جلسه استانی اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان (ایران اکو) و مکمل یاری، دوشنبه ۸ شهریور ماه به صورت مجازی برگزار شد.
 
لیلا فرزاد؛ رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت در مصاحبه با روابط عمومی این معاونت گفت: این جلسه به منظور اجرای مطلوب برنامه های ایران اکو و مکمل یاری در گروه هدف دانش آموزان در سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ و با حضور آقای محمدی و خانم حسن پور، کارشناسان مسئول اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش شهر و شهرستان‌های استان تهران و همچنین رؤسای گروه بهبود تغذیه دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه تهران و دانشگاه ایران برگزار شد.
وی افزود: امروزه مشکل اضافه وزن و چاقی در جهان به صورت یک معضل جهانی در همه گروه های سنی مطرح می شود و رژیمهای غذایی ناسالم و سبک زندگی بی تحرک از علل اصلی بروز آن است، به طوری که بر اساس نتایج پیمایش ملی"کاسپین ۵  "در سال ۱۳۹۴، حدود ۲۰%  دانش آموزان ۱۸-۷ سال دچار اضافه وزن و چاقی و ۲۱% آنها دچار چاقی شکمی هستند.

رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه ایران با اشاره به شیوع بیماری کرونا و محدودیتهای که منجر به کاهش بیشتر میزان فعالیت بدنی و دسترسی بیشتر به مواد غذایی پرکالری دانش آموزان در این دوران شده است و با استناد به اظهارات کارشناسان مسئول اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش شهر و شهرستانهای استان تهران، عنوان کرد: بر اساس نتایج حاصل از اجرای طرح کنترل چاقی کودکان (کوچ) در سال ۱۳۹۹، ۴۰.۳۵ درصد از دانش آموزان شهر تهران، مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند که این شاخص در شهرستان های استان تهران، ۳۴.۵ درصد است و بر خلاف انتظار، در گروه سنی پسران از دختران بیشتر است.

فرزاد خاطر نشان کرد: چاقی کودکان در سنین مدرسه، با پیامدهای بلند مدت سلامت از جمله: افزایش خطر بیماری قلبی عروقی و آترواسکلروز در سنین بالاتر مرتبط است که همین موضوع، لزوم و ضرورت اجرای دقیق و صحیح برنامه پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان (ایران اکو) را حائز اهمیت بیشتری می‌کند.
وی در ادامه، ضمن تأکید بر اهمیت برنامه مکمل یاری در دانش آموزان افزود: با توجه به اینکه کمبود ویتامین D می تواند یکی از علل بروز چاقی، دیابت و ضعف سیستم ایمنی باشد؛ جلب مشارکت همه جانبه در راستای تأمین مکمل های مورد نیاز دانش آموزان را ضروری است و بر لزوم آموزش والدین به در خصوص تهیه و مصرف مکملهای دارویی مورد نیاز این گروه سنی، تاکید کرد.
در پایان رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت، اظهار امیدواری کرد تا ثمره تلاشها و خدمات کارشناسان تغذیه شاغل در مراکز تحت پوشش و تعامل و همکاری هر چه بیشتر ادارات آموزش و پرورش موجب پرورش نسلی سالم، شاد و پویا گردد.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 37 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر