دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

همایش کشوری بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر به همت معاونت بهداشت دانشگاه برگزار شد.

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۰ | 
همایش کشوری بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر با شعار «"تغذیه با شیر مادر؛ زیربنای زندگی"» با همکاری وزارت بهداشت ودرمان  و آموزش پزشکی در سالن همایش های رازی دانشگاه برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، همایش کشوری بزرگداشت روز جهانی تغذیه با شیر مادر با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حضور دکتر علیرضا رئیسی؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر حریرچی؛ قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، دکتر ناصری پور؛ رئیس دانشگاه، دکتر عبادی فرد آذر؛ معاون بهداشت دانشگاه، دکتر سید حامد برکاتی؛ مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر سید علیرضا مرندی؛ رئیس کمیته کشوری شیر مادر و رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر ویل پارکس؛ نماینده اجرایی یونیسف در ایران و جمعی از معاونین روز سه شنبه 9 مرداد 1397 در سالن 1000 نفره    همایش های رازی دانشگاه برگزار شد.

دکتر رئیسی؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت تغذیه با شیر مادر و زیر بنای سلامت مطلوب برای شیرخواران، کودکان، بالغین و میانسالان و حتی سالمندان گفت: شیر مادر مجموعه ی  ساده ای از مواد مغذی نیست؛ بلکه یک ماده زنده یا ترکیب بیولوژیکی بسیار پیچیده ای است که فعالیت حفاظتی و تنظیم کننده ایمنی دارد. شروع زود هنگام شیرمادر ظرف ساعت اول تولد  می تواند جان یک میلیون نوزاد را در سرتا سر جهان نجات دهد و تغذیه انحصاری با شیرمادر در6 ماه اول عمر، اثر حفاظتی در برابر بیماریها بویژه عفونتهای گوارشی و تنفسی دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: ترویج تغذیه با شیر مادر از جمله اقدامات انجام شده مؤثری است که تاثیر بسزایی بر رشد و تکامل و کاهش مرگ و میر کودکان دارد بطوری که شروع شیرمادر در ساعت اول زندگی اولین و حیاتی ترین گام برای کاهش مرگ و میر شیرخواران و کودکان معرفی شده است .
دکتر رئیسی خاطر نشان کرد: برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر از سیاست ها و اولویت های  بهداشتی کشور است. خوشبختانه ما همگام با نهضت جهانی ترویج تغذیه باشیرمادر، از سال 1370 بطور مدون برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر را با هدف تغذیه انحصاری باشیرمادر  در 6 ماه اول و تداوم شیردهی تا 2سال در کشور آغاز کردیم و طی سه دهه گذشته تلاش های قابل تقدیری برای ترویج تغذیه با شیرمادر و حمایت از مادران در کشورمان انجام شده و دستاوردهای چشمگیری در کاهش بیماریها و مرگ و میر کودکان داشته است. فعالیت های بسیاری در سطوح مختلف سیستم بهداشتی ، جامعه و سیاستگذاری اجرا شده است .

وی اظهار داشت: در سطح سیستم بهداشتی؛ راه اندازی بیمارستانهای دوستدار کودک، آموزش مادران باردار و شیرده، آموزش علمی و عملی کارکنان بهداشتی درمانی و پزشکان ، اجرای قانون ترویج تغذیه با شیرمادر، تدوین منابع آموزشی و... انجام شده است و در طرح تحول سلامت با ایجاد مراکز و پایگاهها و خانه های بهداشت، دسترسی مردم به سلامت آسان تر شده است.
دکتر رئیسی در پایان تصریح کرد: وظیفه ما این است که از دستاورد 27 ساله حفاظت کنیم و با توجه به تغییرات و پیشرفت تکنولوژی با برنامه ریزی و کار بیشتر موجب ارتقا برنامه ها شویم.

در ادامه دکتر حریرچی؛ قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به نامگذاری هفته جهانی شیرمادر از 1 تا 7 آگوست مصادف با 16-10 مرداد ماه گفت: هدف از برگزاری هفته جهانی شیرمادر، تاکید مجدد بر اهمیت این موضوع و جلب توجه سطوح مختلف سیاستگذاری، قانون گذاری و اقشار مختلف جامعه در کشورهای جهان به این امر مهم می باشد. هر سال با توجه به تحلیلی که از وضعیت تغذیه با شیر مادر در کشورهای مختلف وجود دارد، شعاری انتخاب می شود. این شعار محور فعالیتهای مجامع علمی و اجرایی در طول سال را تعیین می کند تا با حمایت از مادران، هدف مهم برخورداری همه شیرخواران و کودکان خردسال از تغذیه با شیر مادر تحقق یابد.

دکتر حریرچی ادامه داد: مراسم هفته جهانی شیرمادر فرصتی است برای توجه و تاکید مجدد به ارزش های تغذیه با شیرمادر و تجدید میثاق برای حفظ، حمایت و ترویج آن و هدایت فعالیت ها حول محور شعار سال.   "تغذیه با شیرمادر: زیربنای زندگی سالم"
قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت اظهار داشت: حفظ دستاوردهای اجرای این برنامه و ارتقاء فرهنگ تغذیه با شیرمادر مستلزم نظارت مستمر بر اجرای قانون شیرمادر و تقویت آن، ارتقا عملکرد اجرای ده اقدام دوستدار کودک در بیمارستانها ، مشاوره مؤثر با مادران  و حل مشکلات شیردهی و حمایت از آنان توسط پزشکان و کارکنان بهداشتی درمانی ماهر و آموزش دیده است که باید با حمایتهای کارفرمایان، سازمانها و خانواده ها برای ایجاد محیط کار  و جامعه ای دوستدار مادر و کودک  تکمیل گردد.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر گسترش و تقویت فعالیتهای عمده ای که طی 27 سال گذشته در برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر  صورت گرفته ، آنچه که مورد نیاز است افزایش تعهد، سرمایه گذاری ، ابداع و هماهنگی بخشهای مرتبط جامعه برای اتخاذ سیاستی جامع و ادغام یافته بمنظور حفظ ، حمایت و ترویج تغذیه با شیرمادر بعنوان یک استراتژی منحصر بفرد و هزینه اثربخش جهت ارتقاء بقاء کودک و کاهش بار بیماریهای دوران کودکی و پرورش نسلی سالمتر و کار آمد تر است.
دکتر حریرچی در پایان گفت: ترویج تغذیه با شیرمادر یک مسؤلیت همگانی و اجتماعی است و این امر الهی، یاری سیاستگذاران کشوری، سازمانها و نهادها و رسانه های گروهی را می طلبد که امیدواریم بیش از پیش از آن برخوردار گردیم.

دکتر مرندی؛ رئیس کمیته کشوری شیر مادر نیز از دیگر سخنرانان بود که در خصوص مزایای تغذیه با شیر مادر برای مادر و کودک صحبت کرد.

نماینده اجرایی یونیسف در ایران؛ دکرت ویل پارکس نیز افزود: طبق گزارش جدید یونیسف و سازمان جهانی بهداشت با نام" لحظه را دریاب"، از هر 5 کودک 3 کودک در دنیا در اولین ساعت پس از تولد با شیر مادر تغذیه نمی شوند و این آنها را در معرض خطر مرگ و بیماری قرار داده و احتمال ادامه تغذیه آنها با شیر مادر را تضعیف می کند. و تصریح کرد: یونیسف از دولتها، حامیان ملی و سیاست گزاران جهان می خواهد اقدامات قانونی محکمی را برای منع تبلیغات شیر خشک و دیگر جایگزین های شیر مادر اجرا کنند و اطمیان حاصل کنند که قانون ترویج تغذیه با شیر مادر به طور کامل اجرا و بر اجرای آن نظارت شود.

دکتر مسعود ناصری پور؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر فربد عبادی فرد آذر؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز از دیگر سخنرانان این همایش کشوری بودند که در خصوص اقدامات و برنامه های معاونت بهداشت دانشگاه در راستای ترویج تغذیه با شیر مادر مطالبی را ارائه کردند.

گفتنی است در این همایش، از خانم اعظم حمزه بیگی، مادر موفقی که اصول تغذیه با شیر مادر را رعایت می کند و در قبل از زایمان در کلاسهای آمادگی زایمان و شیردهی معاونت بهداشت دانشگاه، حضور فعال داشته تجلیل شد.
همچنین گروه مردان و زنان نقره ای نیز در راستای ترویج پیامهای تغذیه با شیر مادر برنامه جرا کردند.
در این همایش، پانل علمی با موضوع تغذیه با شیر مادر زیربنای زندگی و چالش ها و راهکارهای شروع موفق  تغذیه با شیر مادر برگزار شد.
 
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 151 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر