دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر امری حیاتی برای یک جهان پایدارتر است.

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۰ | 
به گزارش روابط عمومی معاونت دانشگاه: دکتر ناصری پور؛ رئیس دانشگاه در همایش کشوری تغذیه با شیر مادر گفت: هزار روز طلایی اول زندگی به عنوان ایامی حساس  در زندگی هر فرد شناخته شده و نقش بی نظیری در آینده فرد، اجتماع و کشور دارد.

وی بیان کرد: فرصتهای این 1000 روز در هیچ مرحله دیگری از زندگی تکرار نخواهد شد و اتفاقاتی که در هر ثانیه از این روزها برای جنین و کودک روی می دهد، تأثیری حیاتی دارد. حاکمیت، جامعه و خانواده در هیچ مرحله دیگری از زندگی اینقدر فرصت نخواهند داشت تا برای آینده سرمایه گذاری کنند. در این 1000 روز سلامت، رشد و تکامل، تغذیه، آموزش، ایمنی و مراقبت برای کودک و خانواده وی نقش حیاتی و کلیدی دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به اینکه در تحریم و بحران هم یکی از موضوعات اقتصاد مقاومتی شیر مادر، است که کودک دچار مشکلات تغذیه ای نشود اظهار داشت: هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر 2018 به پیشگیری از تمام انواع سوءتغذیه، تأمین امنیت غذایی حتی در زمان بحران به عنوان غذایی با بهترین کیفیت و شکستن چرخه فقر توجه ویژه دارد.
وی در ادامه عنوان کرد: تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به اضافهوزن و چاقی را حدود 10% در  مقایسه با تغذیه با شیر مصنوعی کاهش می دهد. همچنین  تغذیه با شیر مادر به پیشگیری از تمام انواع سوءتغذیه کمک کرده و امنیت غذایی  شیرخواران و کودکان خردسال را تأمین در نتیجه به مردم و ملتها  برای خروج از چرخه گرسنگی و فقر کمک می کند.
رئیس دانشگاه، حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیرمادر را  امری حیاتی برای یک جهان پایدارتر دانست.
دکتر ناصری پور، در جمع حاضرین از جمله متخصصین نوزادان و کودکان از مشکلات چشمی کودکان نام برد و خاطر نشان کرد: معاینه نوزادان و کودکان در زمانهای مقرر و در صورت نیاز ارجاع به موقع آنان می تواند به نحو چشمگیری از نابیناشدن کودکان جلوگیری نماید.
رئیس دانشگاه ایران در پایان اظهار داشت: مادران بعد از زایمان به اطلاعات به موقع و صحیح، تشویق و حمایت برای غلبه بر نگرانی ها و توانایی در  تغذیه مطلوب با شیر خود نیاز دارند و این امر از وظایف مهم کارکنان بهداشتی درمانی است که در مراحل مختلف طول عمر عهده دار مراقبت های مادر و کودک هستند.


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 47 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر