دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

پروژه های قابل افتتاح شبکه بهداشت و درمان شهریار به مناسبت هفته دولت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۶/۴ | 

مدیرشبکه بهداشت و درمان شهریار گزارشی از پروژه های قابل افتتاح به مناسبت هفته دولت ارائه داد.

به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت شهریار: دکتر ناصح؛ مدیرشبکه بهداشت و درمان شهریار ضمن گرامیداشت هفته دولت اعلام کرد: فتتاح پایگاه اورژانس شاهدشهر به مناسبت هفته دولت در برنامه های هفته دولت سال 98 قرار دارد این پایگاه با 114 متر زیربنا احداث شده است. تجهیزات رفاهی و بی سیم این پایگاه توسط شهرداری شاهد شهر و آمبولانس و تجهیزات پزشکی از اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی ایران تأمین شده است

دکتر ناصح  اظهار داشت: افتتاح ساختمان جدید پایگاه اورژانس فاز 3 اندیشه به مناسبت هفته دولت در برنامه های هفته دولت سال 98 قرار دارد این پایگاه با 114 متر زیربنا از محل اعتبارات استانی در محل مرکز خدمات جامع سلامت فاز 3 اندیشه احداث شده است.
 
از اقدامات دیگر شبکه بهداشت و درمان شهریار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افتتاح پروژه ساختمان جدید مرکز خدمات جامع سلامت صباشهر شهرستان شهریار ساختمان جدید مرکز خدمات جامع سلامت صباشهر  با 500 مترمربع زیر بنا و در دو طبقه،  با همکاری و مشارکت شهرداری صباشهر احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت.این مرکز با بخش های پزشکی ، دندانپزشکی، بهداشت محیط و حرفه ای، سلامت روان، مراقبت سلامت و داروخانه به شهروندان صباشهر خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می نماید.

افتتاح پایگاه اورژانس 115 نصیرآباد شهریار این پروژه با 114 مترمربع زیر بنا احداث و با مساعدت شهرداری باغستان برای تجهیز بخشی از امکانات اداری و رفاهی پایگاه و تأمین آمبولانس توسط شبکه مورد بهره برداری قرار گرفت. این پایگاه به عنوان چهاردهمین پایگاه اورژانس 115 شهرستان شهریار با خدمات رایگان پیش بیمارستانی به صورت شبانه روزی به شهروندان نصیرآباد ارائه خدمت می نماید.

افتتاح مرکز جدید مشاوره ازدواج شبکه بهداشت و درمان شهریار مرکز جدید مشاوره ازدواج همزمان با سالروز ازدواج مبارک حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) و روز ملی ازدواج در شهرستان شهریار افتتاح شد. خدمات این مرکز به مراجعین در دو روز متوالی انجام می شود. در روز اول خدمات آزمایش اعتیاد، غربالگری بیماریهای تالاسمی (بررسی کم خونی ارثی)، سیفلیس و غربالگری ژنتیک انجام می شود و در روز دوم در صورت عدم وجود اشکال در آزمایشات انجام شده   کلاس آموزشی 6 ساعته زوجین در زمینه های روانشناسی، احکام، حقوق به صورت  مشترک و بهداشت جنسی زوجین به صورت جداگانه برگزار می شود
.
افتتاح آزمایشگاه شماره 2 شبکه بهداشت و درمان شهریار به منظور ارتقاء کیفیت خدمات تشخیصی برای مراجعین داوطلب ازدواج و تفکیک آنها از سایر مراجعین آزمایشگاه (از جمله مادران باردار متقاضی انجام آزمایشات روتین بارداری) و جلوگیری از همپوشانی نمونه گیری ها و ارتقاء کیفیت ، تسریع امور و در نتیجه افزایش رضایت ارباب رجوع ،آزمایشگاه تشخیص مواد مخدر شبکه از محل سابق خود(مرکز خدمات جامع سلامت شهید سهراب علی بخشی )با احداث سالن انتظار جدید به ساختمان شماره 2  مرکز بهداشت انتقال یافت.

افتتاح هفت کانون سلامت محله درشهرستان شهریار فعالیت کانون های سلامت محله در مناطق فردوسیه، صبا شهر، کهنز، فاز 3، رضی آباد بالا، کرشته شهریار و بکه رسما آغاز شد. فعالیت این کانون ها در راستای اجتماعی شدن سلامت و  ارتقاء مشارکت های مردمی و بین ‌بخشی در حوزه سلامت و همچنین بهره گیری از ظرفیت‌های گوناگون اجتماعی موجود برنامه ریزی و اجرا می گردد.

راه اندازی مرکز تشخیص اختلالات تکاملی کودکان تست غربالگری اختلال تکامل رشد کودکان(بیلی) در کلیه مراکز ارائه خدمات سلامت زیر مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهریار انجام می شود و درصورت مواجه با اختلال در تکامل رشد متناسب با سن، کودک به مرکز تشخیص اختلالات  شهرستان ارجاع و پس از انجام تست تشخیصی تخصصی در 5 حیطه تکاملی، نتیجه تست به بیمارستان تخصصی حضرت علی اصغر(ع) ارسال و اقدامات و پیگیری های لازم در این خصوص انجام خواهد می شود.

راه اندازی 4 کلاس آمادگی برای زایمان در شهرستان شهریار  به منظور ترویج زایمان طبیعی مادران باردار تحت مراقبت از هفته بیستم بارداری در 8 جلسه آموزشی در کلاس های آمادگی زایمان طبیعی  شرکت می نمایند،در این جلسات آموزش های لازم به مادران باردار ارائه می شود. همچنین در این کلاس ها حرکات ورزشی و کششی مرتبط با انجام زایمان طبیعی انجام می شود.

برنامه غربالگری بیماری های متابولیک ارثی نوزادان در شهرستان شهریار برنامه غربالگری بیماری‌های متابولیک ارثی نوزادان، باهدف شناسایی 22 بیماری متابولیک در شهرستان شهریار آغاز شد. این برنامه با هدف شناسایی کودکان بیمار در بدو تولد و پیشگیری از بروز عوارض جبران ناپذیر ، حفظ ضریب هوشی و کاهش معلولیت جسمی ناشی از بیماری های متابولیک ارثی نوزادان در یکی از مراکز خدمات جامع سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهریار اجرا می گردد. در این برنامه پس از نمونه گیری از نوزادان سه تا پنج روزه (فقط چند قطره خون پاشنه پا)، نمونه ها به آزمایشگاه‌های مجهز به دستگاه های پیشرفته تشخیصی ارسال و آزمایشات مربوطه با هزینه پایین انجام می‌شود. در صورت شناسایی نوزاد بیمار، خانواده جهت شروع درمان به بیمارستان های تخصصی نوزادان و کودکان ارجاع می شوند و درمان و مشاوره برای نوزاد آغاز می شود. همچنین در این برنامه به منظور پیشگیری از تولد نوزادان دیگر با بیماری مشابه، خانواده نوزاد بیمار جهت مشاوره به پزشک ژنتیک ارجاع می شوند، شجره نامه خانوادگی برای آن ها ترسیم و تشخیص پیش از تولد برای سایر فرزندان در این  خانواده و فامیل نزدیک بیمار انجام می شود. در نتیجه علاوه بر اینکه نوزاد مبتلا به بیماری و اختلال متابولیکی از زندگی احیانا وابسته و ناکارآمدی که در انتظار او بوده رها شده و تبدیل به عضو موثری در جامعه می شود، انتظار می رود سایر اقوام او نیز با پیگیری هایی که در نظام سلامت و در بیمارستان‌های فوق تخصصی برای آن ها انجام می شود فرزندان سالم و بدون نقصی به دنیا آورند. تا کنون 965 کودک در شهرستان شهریار از نظر این 22 بیماری متابولیک، غربالگری شده¬اند که 11 کودک حداقل مشکوک به یکی از این بیماری ها بودند که کلیه اقدامات مربوط به پیگیری آن ها در بیمارستان  تخصصی کودکان حضرت علی اصغر(ع) تا مرحله اطمینان از حصول سلامت نوزادان انجام شده است

پوشش 118%  درصدی جمعیت گروه هدف بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در شهرستان شهریار با مشارکت 166.501 نفر از جمعیت شهرستان شهریار در بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، 118 درصد جمعیت هدف این برنامه پوشش داده شد. فاز اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، از 17 خرداد ماه سال‌جاری با استقرار بیش از 15 ایستگاه سنجش سیار، 20 ایستگاه سنجش ثابت، 4 ایستگاه بیمارستانی، 6 ایستگاه کارگری و با بهره‌گیری از 19 مرکز خدمات جامع سلامت، 24پایگاه سلامت و 19 خانه بهداشت در سطح شهرستان آغاز شد و ضمن ارائه آموزش به کلیه افراد گروه هدف؛ اندازه‌گیری و ثبت فشارخون آنها در سامانه الکترونیک سلامت انجام و مراقبت‌ و      پیگیری های مورد نیاز برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

اجرای برنامه ژنتیک اجتماعی در شهرستان شهریار برنامه ژنتیک اجتماعی از تابستان 97 برای کلیه زوجین در شرف ازدواج همزمان با غربالگری بیماری ژنتیکی تالاسمی در شهرستان شهریار  اجرا شد.
دراین برنامه کلیه زوجین از نظر وجود بیماری های ژنتیکی در خود و اعضای خانواده مورد بررسی قرار گرفته و پس از مشاوره در صورت احتمال بروز بیماری های ژنتیکی به پزشک مشاوره ژنتیک ارجاع و در صورت نیاز از خدمات تخصصی تشخیصی به منظور پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا و در نتیجه مرگ یا ناتوانی احتمالی در آن نوزاد استفاده می نمایند.در این برنامه بسیاری از خدمات تخصصی با تعرفه دولتی ارائه شده و کلیه مراحل توسط کارشناسان این برنامه رصد و مورد پیگیری قرار می گیرد.

ارائه خدمات تخصصی درمانی رایگان به نوزادان بی بضاعت مبتلا به بیماری کم کاری تیروئید بدوتولد 
به منظور ارائه خدمات تخصصی به نوزادان بی بضاعت مبتلا به بیماری کم کاری تیروئید بدوتولد، شبکه بهداشت و درمان شهریار نسبت به عقد قرارداد همکاری با 3 پزشک اطفال و فوق تخصص نوزادان اقدام نمود که طبق این قرارداد  ضمن پیگیری مراحل درمان توسط کارشناسان این برنامه ، کلیه خدمات تخصصی مورد نیاز به نوزادان مبتلا به این بیماری به صورت رایگان ارائه می شود.

ارائه خدمات تصویر برداری رایگان به بیماران بی بضاعت مبتلا به بیماری HIV / ایدز
به منظور دستیابی بیماران بی بضاعت مبتلا به بیماری HIV / ایدز به خدمات رایگان تصویر برداری، شبکه بهداشت و درمان نسبت به عقد قرارداد همکاری با یک مرکز تصویر برداری اقدام نموده که طبق این قرارداد خدمات مورد نیاز به صورت رایگان به بیمار ارائه می شود. این خدمات رایگان منجر به تشخیص زودهنگام بسیاری از مشکلات و اختلالات این بیماران شده و در نتیجه امکان درمان به موقع آنها را فراهم می نماید.

برگزاری پویش هفته های ملی مبارزه با سرطان، هپاتیت و دیابت در شهرستان شهریار این برنامه در راستای ارتقاء دانش و آگاهی شهروندان در زمینه عوامل بروز بیماری سرطان، هپاتیت و دیابت و راه های پیشگیری از آنها در شهرستان شهریار برگزار شد. در این برنامه 6000 نفر از شهروندان شامل کارکنان ادارات و نهادهای دولتی، اولیاء و مربیان دانش آموزان، دانش آموزان کلیه مقاطع تحصیلی و شهروندان و مراجعین مراکز ارائه خدمات اولیه سلامت آموزش حضوری و چهره به چهره دریافت نمودند.
در این برنامه  ها غربالگری رایگان سه سرطان کولورکتال، سینه و رحم و تست قندخون برای کلیه مراجعین و داوطلبین واجدشرایط،انجام شد. همچنین فرهنگ استفاده ازغذای سالم با راه اندازی جشنواره های غذایی و ترویج لزوم افزایش تحرک بدنی و ورزش با برنامه های پیاده روی  و مسابقات ورزشی انجام شد

همچنین اطلاع رسانی مباحث مرتبط با این پویش از طریق چاپ و تکثیر پمفلت و تراکت و نصب بنرهای اطلاع رسانی و همچنین راه اندازی اتوبوس اطلاع رسانی در شهرستان شهریار انجام شد.
شروع برنامه C4D ترویج تغذیه با شیر مادر در شهرستان شهریار در این برنامه با بررسی وضعیت موجود و  مشکلات مربوط به عدم تمایل مادارن به استفاده اختصاصی از شیر مادر با انجام مصاحبه با مادران، متخصصین اطفال و کارشناسان مامایی، راهکارهای مداخله ای تدوین و اجرا می شود.

 CAPTCHA

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 43 بار   |   دفعات چاپ: 11 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر