دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

پیام دکتر بابک عشرتی به مناسبت روز و هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۱۰ | 

سازمان‌های بهداشت جهانی و یونیسف (هفته اول آگوست)، 10 تا 16 مرداد ماه را به ‌عنوان هفته جهانی شیر مادر نامگذاری کرده اند. هدف از نامگذاری این روز، تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است. متن پیام دکتر بابک عشرتی؛ سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به همین مناسبت، این گونه است.

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر "Week  World Breastfeedin"  جنبشی جهانی برای ترویج، حفاظت و حمایت از تغذیه با شیر مادر است. در اسلام، تغذیه با شیر مادر در بیش از هشت سوره از قرآن کریم سفارش شده است. روشن‌ترین مرجع،  آیه ی 233 از سوره بقره است که می فرماید: "شایسته است مادران دو سال کامل فرزند خویش را شیر دهند، آنان که مایلند، دوره ی شیردهی را تکمیل کنند."

تغذیه با شیر مادر تداوم حفاظت مادر از جنین است؛ بطوریکه نوزاد را در برابر بسیاری از بیماریها، مانند: عفونت‌های مکرر گوارشی و تنفسی که علل عمده مرگ و میر دوران کودکی است، حفاظت می‌کند. به عبارت دیگر حفظ، حمایت و ترویج تغذیه با شیر مادر، یک استراتژی بی‌نظیر و هزینه اثربخش برای ارتقای بقای کودک و کاهش بار بیماریهای دوران کودکی است و تداوم تغذیه با شیر مادر در کاهش خطر ابتلای کودک به‌اضافه وزن و چاقی در بزرگسالی مؤثر است. مطالعات اخیر تأیید می‌کنند که تغذیه انحصاری با شیر مادر، ابتلا به دیابت و بیماریهای قلبی را نیز در آینده کاهش می‌دهد؛ بطوریکه فدراسیون قلب جهانی، حمایت از تغذیه با شیر مادر را در بسیج سالانه خود مطرح کرده است.
 
تغذیه با شیر مادر به افزایش هوش کودکان کمک می‌کند و در یافته‌های 16 مطالعه، در سال‌های اخیر نشان داده که تغذیه با شیر مادر، در تکامل اعصاب مغز نوزاد و افزایش توان یادگیری نقش داشته و می‌تواند میزان شاخص هوش کودک را سه تا چهار برابر افزایش دهد و این مزایا برای نوزادان‌ کم‌وزن و نارس‌ بسیار قوی‌تر و پررنگ‌تر است.

دکتر عشرتی تصریح کرد: با تصویب اعلامیه اینوچنتی، اول آگوست بعنوان روز جهانی شیر مادر، انتخاب شد که بعدا به هفته جهانی تبدیل شد. همه ساله در سراسر جهان مراسم بزرگداشت هفته جهانی شیر مادر (هفته اول آگوست) "Week  World Breastfeedin"  برگزار می شود. هدف هفته جهانی شیر مادر افزایش آگاهی های عمومی در مورد اهمیت تغذیه با شیر مادر، فراهم کردن اطلاعات و حمایت از تغذیه با شیر مادر است.

در سال 2018 ، مجمع جهانی بهداشت، جشن هفته جهانی را به عنوان فرصتی برای برقراری اهمیت شیردهی، حمایت، ارتقاء و پشتیبانی از شیردهی در همه جا تأیید کرد.
 
بر اساس این اعلامیه تمامی زنان باید بتوانند از زمان تولد تا 6 ماهگی کودکانشان را بطور انحصاری با شیر مادر تغذیه کرده و بعد همراه با غذاها ی کمکی به تغذیه با شیر مادر تا پایان دو سالگی ادامه دهند.
 
دکتر عشرتی افزود: تغذیه انحصاری با شیرمادر زیر بنای بقا و سلامت کودک است به دلیل اینکه تغذیه ای ضروری، بی نظیر و بدون جایگزین برای رشد و تکامل مغز کودک فراهم کرده و آنان را در برابر بسیاری بیماری های که تهدید کننده زندگی است حفظ می کند و همچنین دارای اثر محافظتی در برابر چاقی، دیابت و برخی بیماری های غیر واگیر در حال گسترش در مراحل بعدی زندگی است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره با شعار امسال این هفته، خاطرنشان کرد: 10 لغایت 17 مرداد ماه با عنوان هفته جهانی تغذیه با شیر مادر نامگذاری شده و شعار هفته جهانی امسال "توانمندسازی والدین، تقویت تغذیه با شیر مادر ؛ حال و آینده!" انتخاب شد. شعار با توانمندسازی والدین، تغذیه با شیر مادر را امکان پذیر کنید، متمرکز بر حمایت و توانمندسازی هر دو والد برای موفقیت تغذیه کودک با شیر مادر است. این شعار شامل همه والدین در دنیای امروز است. تمرکز بر حمایت از والدین برای توانمندسازی در راستای تحقق اهداف شیردهی آنها بسیار مهم است. 


وی ادامه داد: تغذیه با شیر مادر در حوزه مادر است و وقتی پدران، شرکا، خانواده ها، اماکن کار و اجتماعات از او حمایت می کنند، شیردهی بهبود می یابد. همه ما می توانیم از این روند حمایت کنیم، زیرا تغذیه با شیر مادر یک تلاش تیمی است. برای فعال کردن شیردهی، همه ما باید از آن حمایت کنیم.


توانمند سازی والدین با فراهم آوردن حمایت های اجتماعی می تواند سیاست ها و برنامه هایی را برای تغذیه با شیر مادر ایجاد کند که به زنان و همکارانشان کمک می کند تا بین مراقبت با سایر کارها تعادل برقرار کنند.


هنگامی که پدران/ شرکا از شیردهی حمایت می کنند و با فرزندان خود روابطی متقابل دارند، تغذیه با شیر مادر و روابط والدین بهبود می یابد.
توانمندسازی فرآیندی است که نیاز به اطلاعات و حمایت بی طرفانه برای ایجاد محیط فعال فراهم می کند که در آن مادران می توانند به طور مطلوب  نوزاد را تغذیه کنند.تغذیه با شیر مادر در حوزه مادر است و زمانی که پدران، همکاران، خانواده ها، محل های کار و جوامع از او حمایت می کنند، تغذیه با شیر مادر بهبود می یابد.
این کمپین در تلاش است تا افراد و سازمانها را برای پیشبرد شیردهی از طریق اعمال اقدامات محافظت اجتماعی والدین  با برابری جنسیتی درگیر کند.

برای جذب پدرانی که می توانند در برنامه های شیردهی مشارکت کنند ابزارهایی موجود است.
اتحادیه های کارگری و کارفرمایان با ایجاد تسهیلات پشتیبانی از قبیل مهدکودک ها، اتاق های شیردهی و ساعات کار انعطاف پذیر، محل های کار مناسب با شیر مادر را اجرا می کنند.
 
دکتر عشرتی با تأکید بر حمایت همه جانبه از مادران برای تغذیه با شیر مادر عنوان کرد: ما می توانیم همه این روند را حفظ کنیم، زیرا تغذیه با شیر مادر تلاش های تیمی است. این اقدامات از طریق سیاستگزاران و تصمیم گیرندگان، حامیان، انجمن ها، سازمان های مردم نهاد و .... و  والدین امکان پذیر است. در ادامه به برخی از اهم موارد اشاره می‌شود.
 
 1. سیاستگزاران و تصمیم گیرندگان از طریق:
 1. تدوین و پیاده سازی سیاست ها و راهنمای ملی ترویج محیط کار انعطاف پذیر و دوستدار خانواده در زمینه تغذیه با شیر مادر
 2. تامین مرخصی فرزندپروری در راستای تغذیه انحصاری با شیر مادر برای6ماه  و مشارکت پدر در مراقبت کودک
 3. ارزیابی سیاست های مربوطه، اجرا و توسعه سیاست های حمایتی تغذیه با شیر مادر جهت استفاده شاغلین بخش خصوصی از مرخصی زایمان
 
 1. حامیان، انجمن ها، سازمان های مردم نهاد و ....
 1. ایجاد زنجیره حمایتی تغذیه با شیر مادر با برقراری ارتباط گروه های همکار جامعه، حامیان، انجمن ها، سازمان های مردم نهاد، مراقبین بهداشتی و ...
 2.  بازنگری و ارتقای قوانین ملی حمایت اجتماعی فرزندپروری و زایمان در راستای حمایت از وضعیت بهینه تغذیه با شیر مادر، به ویژه برای شاغلین بخش خصوصی و سایر اقشار آسیب پذیر
 3. گسترش اماکن کار دوستدار تغذیه با شیر مادر با ایجاد تسهیلات حمایتی از قبیل غرفه ها و اتاق های تغذیه با شیر مادر و ساعات کار انعطاف پذیر با همکاری اتحادیه های کارگری و کارفرمایان
 4. ارتقا سطح آگاهی خانواده ها و جامعه از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی
 5. استفاده از فرصت های پژوهشی با همکاری محققان برای جمع آوری شواهد تأثیر حمایت از والدین و زایمان بر تغذیه با شیر 6 مادر و انتشار نتایج مطالعات
 6. اجرای برنامه های ویژه فرهنگی که به مادر، پدر و خانواده کمک می کند تا به صورت تیمی به تغذیه با شیر مادر بپردازند.
 
 1. والدین
 1. کسب اطلاعاتی در مورد وضعیت بهینه تغذیه با شیر مادر در طول دوران بارداری از ماما، پزشک یا مشاور تغذیه با شیر مادر
 2. اطمینان از اینکه پدر یا شریک زندگی و خانواده در مورد اهداف شیردهی مطلع هستند
 3. حمایت پدر و خانواده  برای  اهداف تغذیه با شیر مادر
 4. حمایت اعضای خانواده با ارائه کمک های عملی در موارد نیاز
 5. ایجاد گروه های حامی بر اینکه مادر درصورت روبرو شدن با مشکلات شیردهی بتواند به آنها مراجعه کند.
 
بگذارید با هم برای توانمندسازی والدین و فعال کردن شیردهی؛ محیطی حمایتی ایجاد کنیم، اکنون و برای آینده تلاش کنیم!
اعتقاد ما بر این است که اگر شیردهی مادر تداوم پیدا کند، وضعیت سلامت جامعه به شکل محسوس ارتقا می‌یابد. امید است که با تلاش و توجه به این موضوع مهم و حیاتی، شاهد سلامتی روزافزون ایران عزیز باشیم و در پایان برای تمام مادران و کودکان سرزمینم، صحت و سلامت آرزومندم.
 

 
دکتر بابک عشرتی
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 36 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر