دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

گفتگوی خبرگزاری فارس با سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۲۹ | 
دکتر عشرتی در گفتگو با خبرگزاری فارس: 5 میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش این دانشگاه قرار دارند، گفت: تاکنون ۳۳ درصد افراد تحت پوشش در طرح سنجش فشارخون غربالگری شده‌اند.

به نقل از وبدا: دکتر بابک عشرتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره «آخرین اقدامات این دانشگاه در طرح ملی کنترل فشار خون»، اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گروه هدف ما در این طرح افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی هستند.

وی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند که از این تعداد، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر آنها بالای ۳۰ سال بوده و گروه هدف ما هم همین افراد است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، با بیان اینکه شاخص خوب کار کردن ما در طرح ملی کنترل فشارخون این است که ۵۰ درصد از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال را در منطقه تحت پوشش خود را مورد سنجش قرار دهیم، افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: هدفی که وزارت بهداشت برای ما تعیین کرده است، سنجش فشارخون بیش از ۸۰۰ هزار نفر است؛ اما ما تلاش می‌کنیم که این تعداد را افزایش دهیم.

دکتر عشرتی یادآور شد: برنامه‌ریزی ما در دانشگاه علوم پزشکی ایران، این است که در مناطقی مانند: مراکز جامع سلامت که کارهای روزانه مانند: واکسیناسیون و دیگر اقدامات درمانی انجام می‌شود، موضوع سنجش فشارخون نیز انجام گیرد.

وی اضافه کرد: ما در ۳۱۴ مرکز شامل خانه‌های بهداشت روستایی و پایگاه‌های سلامت شهرها، ۱۱۰ ایستگاه در محل‌های پر رفت‌وآمد مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای، ترمینال‌ها و ایستگاه‌های مترو کار سنجش فشار خون افراد را انجام می‌دهیم.

وی با بیان این‌که مناطق ۲، ۵، ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲، شمال غرب و غرب تهران و شهرستان‌های قدس، ملارد، بهارستان، شهریار و رباط‌کریم جزء مناطق تحت پوشش و اجرای طرح سنجش فشار خون هستند، گفت: در کنار این مراکز و ایستگاه‌ها، ۶۸ ایستگاه بیمارستانی، ۲۲ داروخانه و حدود ۱۰۰ خانه بهداشت کارگری در کارخانه‌ها در طرح ملی سنجش فشار خون شرکت دارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، با بیان اینکه سنجش فشارخون در ادارات منطقه تحت پوشش و مراکز برگزاری نماز جمعه نیز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی کردیم تا روزانه ۳ درصد افراد تحت پوشش خود را غربالگری کنیم که پس از گذشت ۱۰ روز از آغاز اجرای طرح تاکنون، ۳۳ درصد از افراد تحت پوشش را مورد سنجش قرار داده و بیماریابی کرده‌ایم.

دکتر عشرتی متذکر شد: در ایستگاه‌های موقت سنجش فشارخون، تاکنون ۱۷۸ هزار نفر غربالگری شده‌اند که دانشگاه علوم پزشکی ایران نسبت به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رتبه اول را به دست آورده است؛ ضمن اینکه حدود ۱۱۰۰ نفر از پرسنل و نیروهای داوطلب نیز در این طرح مشارکت دارند.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 62 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر