دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

پیام تبریک معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت روز ملی حسابدار

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۱۴ | 
دکتر فربد عبادی فرد آذر؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، با صدور پیامی روز ملی حسابدار (15 آذر 1397) را تبریک گفت. متن این پیام بدین شرح است.
 

 
بسم الله الرحمن الرحیم
هنر نظم بخشیدن به ساختارهای نامتقارن در روزگار آشفته امروز، ارزشی است ماندگار

15 آذر هر سال در ایران، "روز حسابدار" است که پیرو درخواست" فدراسیون بین‌المللی حسابداران" در سی‌امین سالگرد تأسیس آن مبنی بر گرامیداشت "هفته جهانی حسابداری" (2 تا 8 دسامبر)، به این عنوان نامگذاری شده است.

براساس آمار موجود، در حدود 5/1 میلیون‌ نفر شاغل در حرفه حسابداری و بیش از 450 هزار نفر دانشجوی رشته حسابداری در مقاطع گوناگون در سراسر کشور به تحصیل اشتغال دارند؛ تعداد دانشجویان این رشته طی 25 سال اخیر بیش از 100 برابر و تعداد نشریه‌های علمی و حرفه‌ای آن بیش از 20 برابر شده است. این در حالی است که کمتر رشته و حرفه دیگری توانسته است به این میزان از رشد و پویایی دست یابد.

در فضای وسوسه‌آمیز مبادلات رنگارنگ و فریبنده، آشکار و نهان، فضایی مه‌آلود و وهم‌انگیز توام بر باد رفتن سرمایه‌های رویایی است که راهکارهای قراردادی برای ثبت رویدادها و مبادلات، به نظم کشیدن چکیده عملکرد و بیان صادقانه و قابل فهم آنها خواهان می‌یابد.

حسابداری، غبارها را کنار می‌زند تا در پس تلاطم و هیاهو، آرامشی فراهم آید؛ تا داده در کنار داده گذاریم و بیندیشیم، بهتر تصمیم بگیریم و بهینه منابع را تخصیص دهیم و از رهگذرحسابداری و حسابرسی، بر سودجویی آنانکه برای نیل به امیال خود آب را گل‌آلود میکنند، لگام نهیم.

شفافیت، ارتقای پاسخگویی، تسهیل پاسخ‌خواهی‌، فراهم کردن چارچوبی برای تصمیم‌گیری، تخصیص کارآمد و بهینه منابع، آگاهی از محدودیتها، فرصتها، تهدیدها، رفع تبعیض اطلاعاتی و . دستاوردهای حسابداری است که به منفعت عمومی و توسعه جامعه می‌انجامد. تا بیش از پیش به نقش حسابداران در رشد و توسعه ملی ایمان بیاوریم.

اما این تنها یک روی سکه است. حسابداران به نیکی دریافته‌اند که مرکز ثقل دستاوردهایشان، "اعتبار" است. گزارشهای مالی تیغ دو لبه ای است که کوچکترین کاستی آن به‌جای منفعت عمومی، خسران جمعی را همراه می‌آورد. همین حساسیت است که موجب می‌شود این پیشه، از فضای فردی خارج شود و به حرفه‌ای منسجم و محترم بدل شود که بر ستون اخلاق تکیه دارد. حسابداران خود را امین ملت در امر نظارت و شفاف‌سازی می‌دانند. آنان مصمم‌اند تا چشم خود را بر حقایق نبندند و شفاف‌سازی مالی را بر رازداری غیرمنطقی ترجیح دهند.

روز حسابدار یادآور احترامی است که جامعه برای این حرفه پر مسئولیت و خوشنام قائل است و بهانه شایسته‌ و فرصتی ارزشمند و مغتنم است تا با بزرگداشت خدمات حسابداران و معرفی جایگاه و نقش حسابداران در موفقیت سازمان، گامی کوچک در راستای قدرشناسی از خدمات آنان برداشته شود که راه دشوار خدمت به سلامت مالی کشور بر پایه‌ اصول و اخلاق حرفه‌ای که پیوند ناگسستنی با حرفه‌ حسابداری دارد را برگزیده‌اند.
 
روز حسابدار پاسداری از رسالت های حرفه ای، قانونی و ایفای مسوولیت های اجتماعی جامعه حسابداری ایران است. همه کسانی که علاقه مند به برقراری حکمرانی خوب و استقرار شفاف سازی و حساب خواهی و حساب دهی هستند.

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، ضمن شادباش این روز به تک تک شما حسابداران گرامی و تمامی افراد وابسته به این حرفه، برای تمامی شما عزیزان آرزوی سلامتی و شادکامی در تمامی مراحل زندگی را دارد.
 

 
دکتر فربد عبادی فرد آذر
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران
 


CAPTCHA code

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 102 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر