دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

پیام معاون بهداشت دانشگاه، به مناسبت روز جهانی و هفته سلامت روان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۱۸ | 
دکتر فربد عبادی فرد آذر؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به مناسبت روز جهانی و هفته سلامت روان 1397 پیامی را به شرح ذیل صادر کرد.
 
به نام حضرت دوست که یادش آرامش دهنده ی قلبهاست.

الا بذکر الله تطمئن القلوب

۱۰ اکتبر، برابر با 18 مهر ماه هر سال، روز جهانی سلامت روان است. این روز در سال ۱۹۹۲ توسط سازمان جهانی بهداشت، به جهت توجه بیشتر به اختلالات روانی، تاثیرات منفی آنها بر جوامع و پیشگیری از آنها برگزیده شده است. WHO برای این روز در هر سال، یک شعار خاص را برمی گزیند.
 شعار روز جهانی بهداشت روان در سال 2018  "جوانان و نوجوانان: جهان در حال تغییر" است. تأکید سازمان جهانی بهداشت بر تمرکز بر سلامت روان جوانان و نوجوانان می باشد.

سلامت روان جوانان موضوعی بسیار مهم است؛ اما اغلب مورد غفلت قرار می‌گیرد. بدیهی است که آینده این کشور در دست جوانان است و آنها هستند که باید فردایی بهتر را رقم بزنند.

درحال حاضر بزرگ‌ترین بخش جمعیت جهان را افراد زیر ۲۵ سال تشکیل می‌دهند. بیشتر مسایل و اختلالات روانی در دوران نوجوانی آغاز شده و تا بزرگسالی ادامه می‌یابد و چنانچه درمان نشود، عواقب عاطفی و اجتماعی شدیدی را به افراد و جوامع تحمیل می‌کند. پیشگیری اولیه و ارتقای سلامت روان جوانان و تشخیص به موقع مسایل و اختلالات روانی جوانان بسیار مقرون به صرفه است و از عواقب فردی و اجتماعی اختلالات روانی می‌کاهد.

سن نوجوانی و سالهای اولیه بلوغ، مقطعی مهم از دوران زندگی است که تحولات زیادی رخ می دهد، به عنوان مثال: تغییر مدرسه، ترک خانه و ورود به دانشگاه یا کار جدید. برای بسیاری، این زمان هیجان انگیز است و البته همراه با استرس و هراس. در برخی موارد، اگر مدیریت نشود، این احساسات می تواند منجر به بیماری روحی شود.

بدون تردید استفاده روزافزون از فن آوری های آنلاین، می تواند مزایای بسیاری همراه با فشار داشته باشد.
بسیاری از نوجوانان نیز در مناطق بحرانی زندگی می کنند و تحت تأثیر شرایط اضطراری مانند: درگیری ها، بلایای طبیعی و بیماری های همه گیر هستند. جوانان در موقعیت هایی بحرانی به شدت نسبت به اختلالات روانی و بیماری آسیب پذیر می باشند.
حمایت روانی اجتماعی از نوجوان در مدارس و سایر موقعیت های اجتماعی دارای اهمیت است. البته برای رسیدن به این هدف، در آموزش کارکنان بهداشتی باید شرایطی فراهم شود تا آنها بتوانند در شناسایی و مدیریت اختلالات روانی، دسترسی و سرعت عمل  بیشتری داشته باشند.

همچنین برای گسترش برنامه های پیشگیرانه، ضروری است اعتبارات خاص برای همکاری های مشترک بخش های دولتی و مردم نهاد اختصاص داد، تا منجر به افزایش آگاهی و ارتقای سلامت روان جوانان با انجام مداخلات اجتماعی، بهداشتی و آموزشی گردد.

برای افزایش آگاهی نوجوانان و جوانان از شیوه های مراقبت از سلامت روانی خود (خودمراقبتی) و کمک به همسالان، می بایست آموزش هایی برای والدین و معلمان که موجب افزایش مهارت های ارتباطی، مانند: چگونگی حمایت از دوستان، فرزندان و دانش آموزان، می شود برنامه ریزی شود.

 معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، پیرو سیاستهای تعیین شده قصد دارد همه توجه، تلاش و توان خود را بر روی مشکلاتی که امروزه جوانان با آن روبرو هستند، متمرکز کند و این یک بسیج و همت ملی را میطلبد. به امید روزی که شاهد پیشرفت هر چه بیشتر جوانان این مرز و بوم و ارتقای سلامت روان آینده سازان ایران عزیز باشیم و نام کشورمان در تمامی عرصه ها، بر تارک جهان بدرخشد.


 
دکتر فربد عبادی فرد آذر
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایرانCAPTCHA code

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 113 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر