دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

برگزاری کارگاه استانی برنامه جامع پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان ایرانی (ایران اکو)

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۹ | 
کارگاه استانی "برنامه جامع پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان ایرانی (ایران اکو) " با همکاری مشترک گروه بهبود تغذیه معاونت های بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران در تاریخ 97/7/8 برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه: کارگاه استانی "برنامه جامع پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان ایرانی (ایران اکو) "؛ به منظور آشنایی با اهداف این برنامه و ارتقای سطح آگاهی 150 نفر از کارشناسان تغذیه مراکز و شبکه های بهداشت تحت پوشش دو دانشگاه در خصوص نحوه مراقبت و ارائه خدمات تغذیه ای در گروه سنی کودکان و نوجوانان جهت در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

این کارگاه با حضور مدیران گروه بهبود تغذیه دانشگاه های ایران و تهران؛ خانم ها فرزاد و باقری، مسئول برنامه فعالیت بدنی مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت؛ دکتر محمد مرادی، کارشناس ارشد دفتر بهبود تغذیه جامعه؛ دکتر مینا مینایی، کارشناس ارشد دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت؛ خانم خادم، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ دکتر بهشته النگ و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر میترا زراتی برگزار گردید.
در ابتدای این کارگاه خانم فرزاد، ضمن تاکید بر لزوم پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی در این گروه سنی به دلیل روند رشد سریع کودکان و نوجوانان گفت: براساس نتایج حاصل از بررسی وضعیت ریزمغذی های ایران در سال 1391 ( پورا 2) 13.5 % کودکان 6 ساله دچار اضافه وزن خفیف، متوسط و شدید هستند و 15.9% نوجوانان از اضافه وزن خفیف و 6.9% از چاقی رنج می برند. بر همین اساس ، مجموعه مراقبت‌ها و خدمات تخصصی تغذیه‌ای کودکان و نوجوانان 6 تا 18 ساله مبتلا به اضافه وزن یا چاقی در برنامه تحول نظام سلامت، پیش بینی و تحت عنوان برنامه ایران اکو، در سطح مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاههای سلامت اجرا می شود.
در ادامه مطالبی در خصوص پیامدهای چاقی در این گروه سنی، تأثیر عوامل تغذیه ای و روانی موثر در بروز اضافه وزن و چاقی و راهکارها و مداخلات تغذیه ای و فعالیت بدنی با هدف پیشگیری و کنترل این معضل جهانی ارائه گردید.
 
  


CAPTCHA code

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 111 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر