دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از مرگ بر اثر حوادث حمل و نقل توسط معاونت بهداشت دانشگاه و همکاری پلیس راهور ناجا و اورژانس

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۴ | 
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه: به مناسبت هفته پیشگیری از سوانح و حوادث، کارگاه آموزشی پیشگیری از مرگ  بر اثر حوادث حمل و نقل در جوانان برگزار شد.
 
 این کارگاه آموزشی در تاریخ سیزدهم مرداد امسال و در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهریار برگزار شد.

ابتدا دکتر محمدهادی ناصح؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهریار ضمن خیرمقدم به کارشناس مسئولین و کارشناسان سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس و آموزش سلامت، نتایج مداخلات آموزشی که در این زمینه در شهریار به صورت پایلوت از سال ١٣٩٥ اجرا شده است را بیان نمود.

سپس دکتر فرانک رحیمی؛ مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت ضمن تشکر از دکتر ناصح و مهندس بنائیان معاون بهداشتی شهریار و اکرم اسمعیل زاده کارشناس مسئول سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شهریار از میزبانی این جلسه، در خصوص اهداف جلسه و وضعیت حوادث ترافیکی در جهان و ایران مطالبی بیان کرد.

دکتر رحیمی با بیان اینکه در ایران، حوادث رانندگی سومین علت مرگ در کشور و  اولین علت مرگ در گروه سنی زیر جوانان ١٨تا ٢٩ ساله به شمار می آید تصریح کرد: هزینه های ناشئ از حوادث ترافیکی سالانه حدود ٨ درصد از تولید ناخالص داخلی است و  با توجه به سه عامل اصلی درتصادفات که شامل انسان و جاده و وسیله نقلیه می باشد با مداخلات آموزشی در زمینه إصلاح و یا بهبود فاکتورهای انسانی(رفتاری) مرتبط با رانندگی بالاخص در گروه جوانان و حساس سازی و آموزش نکات ایمنی به حد زیادی از این آمار کاسته خواهد شد.
 
در ادامه، فاطمه دربندی کارشناس جوانان معاونت بهداشت در خصوص علل انسانی مرتبط با تصادفات از جمله علل زمینه ای، علل رفتاری، علل روانشناختی، علل مرتبط با بیماری ها و اختلالات جسمی و علل مرتبط با استفاده از لوازم ایمنی مطالب عنوان نمود.
دربندی با اشاره به رفتارهای تهاجمی و خشونت در رانندگی گفت: به طور کلی هیجان زدگی در رانندگی متأثر از ٣ مؤلفه اصلی ١-داشتن شخصیت نا شکیبا، بی قرار و بی دقت ٢- قدرت طلبی و زورمداری و ٣- بی پروایی و یاغی گری خیابانی(جاده ای) است که با کنترل هیجان زدگی و خشونت از حوادث حمل و نقل جلوگیری می شود.
سپس مهرانگیز سرتیپی کارشناس سلامت نوجوانان و مدارس معاونت بهداشت در خصوص رانندگی ایمن  و رانندگی در شرایط ویژه مطالبی عنوان نمود.
 
اسمعیل زاده کارشناس مسئول سلامت نوجوانان،جوانان و مدارس شبکه شهریار در خصوص افراد آسیپ پذیر و در معرض آسیب های ترافیکی و استفاده ایمن از موتور و دوچرخه مطالب مفیدی را ارائه نمود.
اسمعیل زاده با توجه به پایلوت برنامه در شهریار، نحوه اجرا و راهکارهای اجرای برنامه را بطور مبسوط توضیح داد.
 
لازم به ذکر است در این کارگاه کارشناس آموزش پلیس راهور ناجا و کارشناس آموزش اورژانس حضور داشتند و در خصوص قواعد عبور و مرور صحیح و ایمن از خیابان و اقدامات و مراقبت های پس از تصادف بصورت عملی آموزش دادند
.
 
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 61 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر