دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

سند ملی غیرواگیر

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۳ | 
سند ملی  پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر  و  عوامل خطر مرتبط

پس از کشف آنتی بیوتیک و دگرگونی توان بشر در کنترل بیماری های واگیر ، با افزایش طول عمر و تغییر در عادات زندگی  اکنون توانایی  انسان در کنترل سلامت  با چالش پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر روبرو شده است . طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در برنامه اقدام جهانی درکنترل بیماری های غیر واگیر که در سال 2013 منتشر شده است ،بیماری های غیر واگیرشامل بیماری های قلبی عروقی ، سرطان ها ، دیابت و ... مسوول 36 میلیون مرگ (63 درصد کل مرگ ها)  در دنیا هستند. این درحالی است که 14 میلیون از این مرگ ها در سنین 30 تا 70 سالگی رخ داده است.
و برپایه همین اطلاعات در سند پیشگفت ، یک هدف فرا ملی و 3 هدف ملی و9 هدف از سوی سازمان جهانی بهداشت بر اساس جمع آوری سالانه اطلاعات و گزارش آنها در مقاطع 2018 و 2025 به عنوان اهداف ملی مورد قبول صاحبان فرایند در کشورها قرار گرفت .
در این راستا ؛ از سال 1392 تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیرشروع شد وکمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر با ریاست وزیر محترم بهداشت راه اندازی شد.

سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران بر اساس سند ملی غیرواگیر و به سفارش کمیته غیر واگیر دانشگاه  در شش فصل   جهت تدوین راهکارهای کنترل بیماری های غیرواگیر در منطقه تحت پوشش و در دوره زمانی ده ساله (1395 لغایت 1404 هجری شمسی) تهیه شده است .
این سند شامل تمامی استراتژی ها و فعالیت های تعیین شده معاونت های دانشگاه و سازمان های برون بخشی می باشد.
انتظار می رود تا در طول این دوره، با توجه به لزوم پاسخگویی به کمیته غیرواگیر ملی و سازمان بهداشت جهانی ، سند مذکور در اختیار کلیه مدیران و دست اندرکاران دانشگاه قرار گرفته و در قبال تحقق اهداف تعیین شده ، تعهد وجود داشته باشد.

 

 درباره ی سند ملی  پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر  و  عوامل خطر مرتبط بیش تر بدانیم 

 

ردیف عنوان دانلود
1 AWT IMAGE سند غیر واگیر سازمان جهانی بهداشت AWT IMAGE
2 AWT IMAGEسند ملی غیرواگیر  AWT IMAGE

 

 CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 827 بار   |   دفعات چاپ: 52 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر