دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

پیام دکتر فربد عبادی فرد آذر،؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران، به مناسبت روز جهانی بهداشت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱/۱۸ | 
18 فروردین ماه؛ مطابق با 7 آوریل هر سال، به عنوان " روز جهانی بهداشت " از سوی سازمان جهانی بهداشت (who ) نامگذاری شده است و به منظور گرامی داشت این روز، همه ساله برنامه هایی در سراسر جهان برگزار می شود. اما نظر به اهمیت "سلامتی" در زندگی آحاد جامعه و نقشی که انسان سالم، می تواند در شکل دهی جامعه ی سالم داشته باشد؛ تعیین زمان بیشتر از یک روز برای گرامی داشت برنامه های مرتبط با سلامت و تکریم فعالیّت های دست اندرکاران عرصه ی بهداشت و درمان مورد توجّه قرار گرفت. بی شک "هفته ی سلامت" فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیّت و جایگاه بسیار مهم سلامت و سهم آن در تحقّق توسعه ی پایدار، بر مشارکت مردم و همراهی مجموعه ی نهادهای حاکمیّتی و اجرایی تأکید شود. سلامت مهم ترین نعمت الهی و مؤلفه ای چند بعدی است که مشارکت و همکاری بین ارگانی، بهترین و مؤثرترین راهکار، جهت ارتقای سلامت شهروندان و نیل به این گوهر ناب است. شایان ذکر است سرمایه گذاری در حوزه ی سلامت و پرداختن به موضوع پیشگیری و آموزش مردم در این حوزه، اثرات فزاینده و مثبتی در اقتصاد و نیز بازگشت سرمایه ها دارد. طبق برآورد در آمریکا، در حدود 5/2 میلیارد روز کاری، به دلیل بیماری افراد، در هر سال از دست می رود و برآورد می شود باعث کاهش 1 تریلیون دلار بهره وری شود. با بهبود سلامت عموم، زندگی مردم بهبود یافته و رونق اقتصادی ادامه خواهد داشت.
از طرفی این هفته، فرصتی است، تا با بازنگری و نگاه مجدّد به توانمندی ها، دستاوردها و انتظارات موجود، برای پاسخ گویی منطقی و شایسته به مردم، بازتوانی مضاعف و در قالب یک برنامه ی منسجم و کلان همراه با سایر دستگاه ها ی مسئول، در مسیر تحقّق سلامت مردم گام برداریم.  هفته ی سلامت فرصتی مغتنم و بهترین نماد برای تزریق اهداف بهداشتی به تک تک افراد جامعه است.
تغییر سبک زندگی مردم و نیز افزایش زندگی ماشینی و همچنین اهمیت نگاه سلامت محور در تمامی شئون زندگی، سازمان جهانی بهداشت را بر آن داشته است تا شعار سال جاری را  با عنوان " پوشش همگانی سلامت؛ برای همه و در همه جا" نامگذاری نماید. همچنین با توجه به تعطیلات عید نوروز و فرصت محدود برنامه ریزی و اجرا، زمان پیشنهادی، هفته ی اوّل اردیبهشت ماه 1397 در نظر گرفته شده است.
پوشش همگانی بهداشت (UHC=Universal Health Coverage) طیف گسترده‌ای از خدمات پایه بهداشتی، با کیفیت بالا در زمینه ترویج، پیشگیری، درمان، توان‌بخشی و مراقبت تسکینی را در برمی‌گیرد. دستیابی به پوشش همگانی بهداشت یکی از نکات موردتوجه کشورهای جهان، هنگام توافق بر سر اهداف توسعه پایدار در سال ۲۰۱۵ بود و به عنوان شاخص (targe) هشتم در هدف سوم (SDG3 ) که «بهداشت و بهزیستی مناسب» ذکر شد.
کشورهایی که به سوی پوشش همگانی بهداشت حرکت می‌کنند، اهداف دیگر بهداشتی و اهداف دیگر توسعه پایدار را هم محقق می‌کنند .برای مثال، وضعیت مناسب بهداشتی به کودکان امکان تحصیل و به بزرگ‌سالان امکان کسب درآمد را می‌دهد، از فقیر شدن افراد جلوگیری می‌کند و می‌تواند پایه توسعه اقتصادی طولانی‌مدت باشد.
باید توجه داشت که پوشش همگانی بهداشت به معنای رایگان بودن همه خدمات درمانی نیست، زیرا هیچ کشوری نمی‌تواند به‌طور پایدار همه خدمات را رایگان ارائه دهد .نکته دیگر این است که وقتی از پوشش همگانی بهداشت سخن می‌گوییم، فقط موضوع تأمین هزینه‌های بهداشتی مطرح نیست، بلکه نظام عرضه خدمات بهداشتی، کارکنان بهداشتی، تسهیلات و شبکه‌های ارتباطی بهداشتی، فناوری‌های بهداشتی، سیستم‌های اطلاعاتی، سازوکارهای بیمه‌ای مناسب و حکمرانی و قانون‌گذاری در حوزه بهداشت هم مطرح است.
 همچنین پوشش همگانی بهداشت، فقط به معنای تضمین کردن عرضه یک بسته حداقلی خدمات بهداشتی نیست. بلکه مسئله بر سر آن است؛ پوشش خدمات بهداشتی و حفاظت مالی با افزایش در دسترس قرارگیری منابع به‌طور پیش‌رونده‌ای گسترش یابد.
از طرف دیگر این پوشش فقط شامل خدمات درمانی فردی نیست، بلکه خدمات بر اساس جمعیت، مانند کارزارهای بهداشت عمومی مانند افزودن فلوراید به آب آشامیدنی یا کنترل زادوولد پشه‌های ناقل بیماری و غیره را هم در برمی‌گیرد.
بالأخره اینکه حرکت به سوی پوشش همگانی بهداشت در جهت حرکت به سوی برابری، اولویت‌های توسعه‌ای و شمول و انسجام اجتماعی است.
چرا روی پوشش همگانی سلامت تمرکز شده؟
  • پوشش همگانی سلامت بر اساس اساسنامه سازمان جهانی بهداشت در سال 1948 تعریف شده است، که سلامتی را حق اصلی بشر می داند و تعهدی است که مطمئن شویم همه به بالاترین سطح قابل دستیابی سلامت می رسند
  • با این وجود، هنوز حدود 100 میلیون نفر به دلیل پرداخت هزینه های سلامتشان به فقر مطلق دچارمی شوند.
  • دست کم نیمی از جمعیت جهان از دسترسی کامل به خدمات اولیه سلامت محروم هستند.
  • سلامتی کامل به کودکان امکان یادگیری داده، به بزرگسالان امکان کسب درآمد و کمک به فرار از فقر و نداری می کند. سلامت پایه اساس توسعه اقتصادی درازمدت است.
کشورها می توانند کارهایی انجام دهند تا با سرعت بیشتری به سمت پوشش همگانی سلامت پیش رفته و سلامتی همه افراد را بهبود و موفقیت های به دست آمده را حفظ کنند. همچنین نظام بهداشتی در تمامی کشورها، در جهت رسیدن به پوشش همگانی سلامت نیاز به تقویت دارد. اگر منابع مالی مختلف مانند مالیات سهم بیمه در یک صندوق مشخص جمع آوری شود، پرداخت هزینه های مراقبت سلامت، برای افرادی که نیاز دارند از این محل امکان پذیر می شود. این امر کمک به تقسیم بار مالی بین جمعیت و نیز حفاظت مالی بیشتر می شود.
 و نکته ی آخر اینکه، امید است با توجه ی ویژه به مقوله ی ارزشمند سلامت و تلاش مضاعف برای ترویج فرهنگ سلامتی، شاهد روزی باشیم که تمامی افراد جامعه، برای اعتلای این گوهر تلاش کنند.
 
دکتر فربد عبادی فرد آذر
معاون بهداشتی دانشگاه


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 297 بار   |   دفعات چاپ: 24 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر