دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

اجرای برنامه های سلامت نوروزی سال 1397 در شبکه بهداشت و درمان قدس

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ | 
روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه: دکتر میرشریفی؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قدس از اجرای برنامه های سلامت نوروزی سال 1397 شهرستان قدس همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: برنامه‌های نظارتی ویژه این شبکه، با حضور فعال کارشناسان بهداشت محیط تحت عنوان برنامه سلامت نوروزی و با افزایش نظارت و فعالیت واحدهای پیشگیری و مبارزه با بیماری ها، نظارت بر درمان، غذا و دارو، آزمایشگاه و ... از 15 اسفند 1396 لغایت 15 فروردین 1397 از ساعت 8 صبح لغایت 8 شب و در کلیه ایام تعطیل و غیر تعطیل برگزار خواهد شد.

مدیر شبکه ضمن تبریک پیشاپیش سال نو و عید نوروز 97 گفتند: شبکه بهداشت و درمان شهرستان قدس هر ساله با استفاده از تجربیات سال‌های گذشته و کلیه ظرفیت های موجود، نسبت به برنامه ریزی دقیق اقدام و با اجرای فعالیت های عملی و اطلاع رسانی مناسب در خصوص رعایت کلیه نکات بهداشتی، غذایی، دارویی و ... با ایجاد محیطی امن و آرامش خاطر، سفری خوش همراه با سلامتی برای هموطنان و مسافران نوروزی مهیا       می نماید.

وی افزود: با توجه به نزدیک شدن سال جدید و ایام تعطیلات نوروزی و افزایش فعالیت اغلب اماکن عمومی و مراکز تهیه، عرضه و فروش مواد غذایی، در این مدت به دلیل افزایش میزان مسافرت ها، نظارت بر این گونه مراکز و اماکن واجب و ضروری است که در این راستا بازرسان بهداشت محیط این شبکه در غالب چندین تیم بازرسی از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب با در اختیار داشتن ابزار و تجهیزات بازرسی جدید، نسبت به بازرسی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی حساس، اماکن پذیرایی بین راهی و اماکن اقامتی و ... شهرستان که مورد استفاده مسافران نوروزی قرار می‌گیرند، اقدام می‌کنند. ایشان همچنین با اشاره به اینکه با متخلفان بهداشتی بر اساس قانون و مقررات برخورد خواهد شد، افزود: به منظور جلوگیری از تخلفات در ساعات پایانی شب به ویژه در حوزه بهداشت مواد غذایی، تیم های بازرسی شبانه تا پاسی از شب فعال بوده و مراکز و اماکن گروه هدف را تحت بازدید و نظارت قرار خواهند داد.

دکتر میرشریفی بر رسیدگی به شکایات مردمی ثبت شده در سامانه ۱۹۰ و رسیدگی به شکایات تلفنی یا حضوری در موضوعات مرتبط با برنامه تأکید کرد و از فعال بودن آزمایشگاه‌ آب شهرستان در ایام نوروز خبر داد و افزود: نظارت بر سلامت آب شرب شهروندان و مسافران در ایام یاد شده با جدیت هرچه بیشتر صورت می پذیرد. همچینین در این ایام کارشناسان واحدهای نظارت بر درمان، غذا و دارو این شبکه نسبت به برنامه ریزی و انجام بازرسی از مطب‌ پزشکان، دفاتر کار پیراپزشکان، درمانگاه های روزانه و شبانه روزی، داروخانه های روزانه و شبانه‌روزی، عطاری ها، کارخانه و کارگاه‌های تولیدی مواد غذایی، عرضه کنندگان اقلام آرایشی بهداشتی و ... اقدام و نظارت بر این گونه اماکن را در اولویت برنامه های نورزی قرار داده اند.

مدیرشبکه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بر شمردن رسالت این شبکه در قبال سلامت مردم به ویژه در ایام نوروز، اظهار داشتند: تمام واحدهای زیرمجموعه این شبکه، وظایف تعریف شده خود را با تلاش بیشتر پیگیری کرده تا بتوان خدمات درخور توجهی را به هموطنان عزیز و مسافران نوروزی ارائه و برنامه های پیش بینی شده را به نحو احسن اجرا نمایند. ایشان همچنین هدف کلی از اجرای این طرح را جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی و پیشگیری از شیوع انواع بیماری های منتقله از آب و غذا و .... بیان نموده و مجموعه اقدامات طرح مذکور را در راستای ارتقای سطح بهداشت و سلامت افراد جامعه و مسافرین نوروزی و احساس آرامش و امنیت در حوزه سلامت و غذایی بسیار موثر دانستند.

گفتنی است در این ایام از سوی شبکه بهداشت و درمان شهرستان قدس پمفلت و      تراکت های آموزشی در خصوص چگونگی مصرف و توصیه های استفاده صحیح از مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و داروئی در هنگام سفر برای راهنمائی مسافران نوروزی طراحی و در مبادی ورودی شهر توزیع خواهد شد.
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 226 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر