دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

مصاحبه با سرکار خانم دکتر معزی – دانشیار پزشکی دانشگاه ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱ | 
1. مهمترین علل کمردرد در زنان کدام است؟
کمردرد یکی از شایعترین اختلالات اسکلتی – عضلانی است .علیرغم پیشرفت هایی که در زمینه درمان بیماری های ستون فقرات صورت گرفته متاسفانه کمردرد همچنان به عنوان یکی از مشکلات عمده ی سلامت عمومی در جهان امروزی محسوب می‌شود و در جوامع مختلف از شیوع نسبتا بالایی برخوردار است . همچنین یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی و اجتماعی –اقتصادی است که هزینه ی بهداشتی زیادی را بر جوامع صنعتی تحمیل می نماید . تخمین زده شده که حدود 60 تا 90 درصد افراد در طول عمر خود حداقل یک بار کمردرد را تجربه می کنند. در سنین زیر 45سال کمردرد مهمترین عامل محدود کننده‌ی فعالیت‌های شخصی و اجتماعی است. شیوع سالانه ی کمردرد در 50% بزرگسالان در سنین شغلی است.  همچنین کمردرد در اثر عواملی همچون از دست دادن کار، کاهش فعالیت جسمانی و کیفیت زندگی، هزینه های بسیاری را بر جوامع امروزی متحمل می سازد. صرف هزینه های ناشی از کمردرد قابل مقایسه با هزینه های صرف شده در بیماری هایی نظیر سردرد، بیماری های قلبی- عروقی ، افسردگی و دیابت است.
حدود 85 تا 90 درصد بیماران کمردردی را گروه کمردرد غیر اختصاصی تشکیل می دهد. با توجه به مطالعات گسترده ی انجام شده در تشخیص کمردرد هنوز علت اصلی آن به درستی مشخص نشده است. از این رو پیشنهادات زیادی در رابطه با علت اصلی کمردرد ارائه شده است که از آن جمله می توان به ضایعات ستون فقرات کمری، درگیری مفاصل فاست، درگیری دیسک بین مهره‌ای ،آسیب لیگامانهای ستون مهره ها، تحت فشار قرار گرفتن ریشه های عصبی، عدم توازن و ضعف عضلانی اشاره کرد. همچنین از سایرعلل می توان از تومورها، ناهنجاری های مادرزادی، شکستگی‌ها، ضایعات نخاعی، بیماری های روماتیسمی التهابی و ... نام برد.
کمر درد در زنان شایع‌تر از مردان است عوامل مساعده کننده برای کمردرد زنان عبارتند از:سبک زندگی کم‌تحرک، بویژه همراه با چاقی، کم مصرف کردن مواد لبنی ،دریافت ناکافی ویتامین، شغل‌هایی که با ایستادن به مدت طولانی همراه هستند، نارضایتی از زندگی، اضطراب و افسردگی، زایمان‌های  متعدد و شیردهی‌های متوالی به دلیل علل مکانیکی و تغذیه‌ای و هورمونی و...
 
2. درمان های متداول کمردرد کدام است؟
در تحقیقات انجام شده به درمان‌های متعددی نظیر استراحت، دارو درمانی، کشش ستون فقرات، درمان استئوپاتیک، درمان های دستی نظیر انیپولیشن، ماساژ، موبیلیزیشن، فیزیوتراپی، ورزش درمانی اشاره شده است. اما هنوز توافق کلی بر اینکه کدام یک از روشها در درمان کمردرد موثرتراست وجود ندارد.
مطالعات زیادی به رخدادهای منجر به کمردرد یا پدیده‌های حاصل از کمردرد و یا حداقل به تغییرات مرتبط با کمردرد پرداخته و حتی هنوز علت یا معلول بودن کمردرد نسبت به تغییرات پارامترهای متعدد از جمله خستگی سریع در عضلات ثبات دهنده ستون فقرات یا تغییر الگوی فراخوانی عضلات اطراف کمر و شکم در حین فعالیت‌های اندام‌ها و حرکات روزمره و نیز تاخیر پاسخ‌های حرکتی فرد و یا کاهش تعادل استاتیک و دینامیک وغیره معلوم نشده است.
تحقیقات و شواهد علمی نشان داده اند که ورزش درمانی یکی از رایج ترین  و در عین حال موثر ترین درمان برای کمردرد است که بیماران می توانند به تنهایی یا همراه با درمان‌های دیگر دریافت کنند.
 یکی از ورزش‌ها که طی ده سال گذشته  توجه بسیاری از محققان  را به خود جلب کرده است،  ورزش‌های ثبات دهنده  عضلات ثبات دهنده مرکزیCore بدن است.

 
3. عضلات Core   یا مرکزی بدن کدام عضلات هستند؟
بدن انسان از عضلات متعدد و زیادی تشکیل شده که برخی از آن ها دراندام‌های فوقانی و تحتانی قرار دارند.علاوه بر این، یک سری عضلات در بدن وجود دارند که به صورت عمقی در اطراف ستون فقرات خصوصا در قسمت  کمر و نیز در نواحی  شکم و لگن قرار گرفته‌اند. این عضلات را اصطلاحا عضلات مرکزی یاCore می‌گویند که نقش بسیار مهمی را در حفظ وضعیت بدن و تعادل و ثبات تنه ایفا می‌کنند .عضلات نواحی شکم، کمر، لگن، کف لگن و ران در زمره عضلات مرکزی بدن هستند و برای انجام هر حرکتی این عضلات ابتدا باید وارد عمل شده و منقبض گردند.به بیان بهتر  بدون فعالیت این عضلات که تنه و بخش مرکزی بدن را تثبیت می کنند، انجام حرکات اندام امکان پذیر نخواهد بود و یا توام با اعمال فشار های زیاد به ستون فقرات خواهد بود.
هنگامی که عضلات مرکزی بدن فردی ضعیف باشد، به مهره ها خصوصا فقرات کمری  فشار بیشتری وارد شود و احتمال آسیب دیدگی‌ بافت های ناحیه کمر به وجود می‌آید. داشتن عضلات مرکزی قوی ضمن ایجاد ثبات بیشتر تنه و بهبود تعادل فرد، احتمال آسیب دیدگی‌ کمر، لگن و غیره را به گونه چشمگیری کاهش می‌دهد. علاوه بر این وضعیت بدنی و پوسچر فرد در حالات مختلف نشسته، ایستاده و... بهبود می‌یابد. عضلات مرکزی قوی از استرس های وارده روی ستون فقرات می‌کاهد و تنش وارده روی ساختار های اطراف مهره ای کاهش می‌باید. از نظر بیومکانیکی ستون فقرات انسان ساختاری قابل توجهی است که باید از ثبات کافی برخوردار باشد. وجود ثبات عملکردی برای پاسخ به نیاز های متفاوت حرکتی و تحمل وزن بدن امری ضروری است، متاسفانه ساختارهای غیرفعال مانند استخوان‌ها، مفاصل ، لیگامان‌ها به تنهایی پاسخگوی این نیاز نیستند . لذا ساختارهای فعال که شامل عضلات هستند، ستون فقرات را از نظر بیومکانیکی تثبیت می کنند. به طور کلی مشکل عمده در ایجاد کمردرد عوامل مکانیکال است که اغلب منتج از بی ثباتی های عملکردی ستون فقرات است، به عبارت بهتر کاهش ثبات مهره ها در مقابل نیروهای وارده درغیاب عضلات نیرومند مرکزی،موجب درد، تغییر شکل‌ها و دفورمیتی های پاتولوژیک و اختلالات وضعیتی بدن می‌شود. متاسفانه باید خاطر نشان کرد که خانم به دلیل ساختار خاص بدنی، بارداری و وضع حمل بالقوه در معرض ضعف عضلات مرکزی بدن هستند که آنان را مستعد درد های ناحیه کمر می کند.

 
4. تمرینات ثبات دهنده ستون فقرات کدامند؟
برنامه های ورزشی ثبات دهنده‌ی ستون فقرات یکی از رایج‌ترین شیوه های ورزش درمانی برای درمان بیماران مبتلا به کمردرد مزمن می‌باشد که به طور گسترده در درمان بیماران استفاده می‌شود. هدف اصلی تمرینات ثبات دهنده افزایش قدرت، تحمل و انعطاف‌پذیری عضلات تنه مرکزی به منظور کاهش درد، بهبود بافت‌های آسیب دیده و بازگشت به فعالیت‌های روزانه طبیعی است. همچنین تقویت عضلات ثبات دهنده  مرکز باعث بهبود عملکرد حرکتی اندام ها و ازدیاد ثبات ستون فقرات خصوصا در ناحیه کمر می‌شود. شواهد و یافته ها نشان داده است که تغییرات مورفولوژیک و عملکردی ایجاد شده در عضلات ثبات دهنده از جمله عضلات شکم و کمر با تمرینات ثباتی بهبود چشمگیری می‌یابد. تحقیقات مختلف  نشان داده اند که آموزش انقباض ارادی عضلات شکم به صورت مداوم باعث کاهش درد و ناتوانی در بیماران مبتلا به کمردرد مزمن می شود.
 
5. چند تمرین ورزشی ثبات دهنده ستون فقرات را معرفی کنید.
در وهله نخست باید توجه بیماران را به این نکته جلب کرد که این تمرینات باید توسط متخصصین پزشکی ورزشی و فیزیوتراپیست پس از انجام معاینات لازم و ارزیابی وضعیت بیماران تجویز شود و بیماران باید از انجام خودسرانه تمرینات ورزشی بپرهیزند. چه بسا که در موارد استفاده نادرست ممکن است این تمرینات ورزشی باعث تشدید درد مبتلایان شود.

تمرین های  ورزشی ثبات دهنده ستون فقرات


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 599 بار   |   دفعات چاپ: 79 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر