به سايت معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران خوش آمديد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2577
 بازدید امروز : 880
 کل بازدید : 763368
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.8650
صفحه اصلي > واحدهای ستادی > گروه تخصصی مبارزه با بیماریها > بیماریهای غیر واگیر > آشنايي با برنامه های غيرواگير  > برنامه پيشگيري از سوانح و حوادث 
برنامه پيشگيري از سوانح و حوادث

 

 

سوانح وحوادث درطول تاریخ از عوامل تهدیدکننده سلامت سلامت وزندگی بشربوده اند.ولی به دلیل بروز وشیوع بالای بیماری های واگیر از اولویت های سیستم بهداشت ودرمان کشورنبوده انددرحالی که دردنیای امروز از اولویت های جدی بهداشت وسلامت انسان ها به شمار می اید چراکه علاوه برکنترل بیشتربیماری های واگیر صنعتی شدن جوامع به افزایش بیش از پیش تعداد ونیز شدت سوانح وحوادث افزئده است به طوری که دردنیا به دومین علت مرگ ومیر تبدیل شده اند.

سالانه درددنیا 5/3میلیون نفر جان خودرابه علت سوانح وحودث ومسمومیت هاازدست می دهند.که بیش ا2میلیون مورد ان درکشورهای روبه توسعه وکم درامد اتفاق افتاده است.

درایان هم به نظرمی رسد 3% تمام مراجعه ها به مراکز بهداشتی درمانی به علت سوانح وحوادث ومسمومیت ها باشدریک بررسی درکشورمان مشخص شد سوانح وحوادث علت 22%معلولیت های جسمانی وذهنی بوده است.

سهم سوانح وحوادث ومسمومیت هادرمرگ ومیرکودکان نیز به تدریج روبه افزایش بوده است به نحوی که تا13% مرگ هادراین گروه سنی به این علت بوده است.

درضمن سوانح وحوادث رامی توان به عنوان دومین علت مرگ واولین عامل تعدادسال های از دست رفته درایران دانست آمارسوانح ترافیکی دردنیا 20 مورد به ازای یکصدهزارنفرجمعیت است که متاسفانه این رقم درکشورما بیش از 55% افزایش داشته وبه 33 دریکصدهزارنفررسیده است.به ازای هر10000وسیله نقلیه درایران 29 قربانی ثبت شده است درسال 1381 بیش از 22000نفردرکشورمان دراثرحوادث ترافیکی جان خودرازدست دادندکه 40 %آن ها راپیاده ها تشکیل می داده اند.براساس آماررسمی هر26 دقیق یک نفرایرانی جان خودرابه واسطه تصادفات جاده ای از دست می دهدودرسطح کشور روزانه 62نفرجان خودرابه این علت ازدست می دهند. در بهار و تابستان امسال،10 هزار و 609 نفر در حوادث رانندگی کشته شدند که 78.1 درصد آنان مرد و 21.9 درصد زن بودند. در طول 10 سال گذشته، 235 هزار و 50 نفر بر اثر تصادفات رانندگی در کشور جان باختند و دو میلیون و 221 هزار نفر نیز مجروح شدند..

 

درباره ي برنامه پیشگیری از سوانح و حوادث بيش تر بدانيم: 

 

      شناسنامه اجرايي برنامه     دستورالعمل اجرايي برنامه
      آمارها و شاخص هاي برنامه     فرم ها
      تازه هاي علمي برنامه     اسامي مراكز غربالگري
       اخبار و رويدادها      اسامي كارشناسان برنامه
       منابع و سايتها      رسانه هاي آموزشي برنامه

 

 

 

 

پیوندهای مفید